Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Kopeksu: w tym roku koncesja na wydobycie, w 2018 pierwszy urobek

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-04-2015 09:39
Kopalnia Kopeksu: w tym roku koncesja na wydobycie, w 2018 pierwszy urobek

Kopalnia będzie wybudowana na terenie trzech gmin: Przeciszowa, Polanki Wielkiej i Oświęcimia na obszarze koncesyjnym Oświęcim-Polanka 1. Do eksploatacji jest około 100 mln ton zasobów operatywnych.

Fot. PTWP

Nowa kopalnia Kopeksu ma być efektywna. Rozwiązania uwzględnione na etapie projektowania kopalni umożliwią później opłacalną i konkurencyjną eksploatację.

Kopex liczy, że w grudniu 2015 roku uzyska koncesję na eksploatację.
- Złoże ma zostać udostępnione maszynami typu TBM - Tunneling Boring Machines - zaznacza Marek Uszko, prezes firmy Kopex-Ex-Coal.

Do eksploatacji jest około 100 mln ton zasobów operatywnych.

Kopalnia będzie wybudowana na terenie trzech gmin: Przeciszowa, Polanki Wielkiej i Oświęcimia na obszarze koncesyjnym Oświęcim-Polanka 1.

Szacowana głębokość eksploatacji to 250-650 m. Urobek będzie wydobywany upadowymi. Okres eksploatacji szacowany jest na około trzydzieści lat.

Wartość inwestycji ocenia się na około 1,7 mld zł. Kopalnia ma rocznie wydobywać ok. 4 mln ton węgla. Ma w niej pracować około 1300 osób.

W Kopeksie wskazują, że koszty wydobycia w nowej kopalni będą niższe od kosztów wydobycia w Lubelskim Węglu Bogdanka.

W kopalni Kopeksu brak będzie zagrożeń metanowych, będzie niski stopień zagrożenia tąpaniami i co najwyżej średni poziom zagrożenia pożarami.

Ten projekt, m.in. poprzez odejście od budowy szybów na rzecz chodników upadowych, drążonych za pomocą tarczy TBM, pozwala na znaczne obniżenie kosztów budowy i eksploatacji, co w efekcie da niższe koszty wydobycia tony węgla.

26 marca na sesji Rady Gminy Przeciszów radni uchwalili Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Przeciszów. To kolejny krok w kierunku ostatecznej zgody radnych na budowę kopalni, którą na terenie gminy chce zrealizować Grupa Kopex. Uchwała została przyjęta większością czternastu głosów za przy jednym przeciw. Przyjęty dokument zakłada możliwość budowy w Przeciszowie kopalni węgla kamiennego.

Oznacza to poparcie radnych dla projektu inwestycji Grupy Kopex, nie przesądza jednak o ostatecznej zgodzie. Ta zapadnie, gdy uchwalony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego Gminy.

- Cieszy nas tak duże poparcie radnych Przeciszowa dla tej inwestycji - mówi Marek Uszko prezes spółki Kopex-Ex-Coal. - Utwierdza nas to w przekonaniu, że decyzja o inwestowaniu w Przeciszowie była słuszna. Nadal będziemy jednak przekonywać mieszkańców Przeciszowa i sąsiednich gmin do planu budowy kopalni - zaznacza.

W Przeciszowie i sąsiedniej Polance Wielkiej działają punkty konsultacyjne Kopex-Ex-Coal, w których mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej na temat tej inwestycji oraz podzielić się swoimi wątpliwościami.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (14)

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.62 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP