Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Konin apeluje do Greenpeace o zdrowy rozsądek

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-11-2010 13:13

Sławomir Mazurek, prezes kopalni węgla brunatnego Konin, apeluje do Greenpeace o zachowanie zdrowego rozsądku i pyta, dlaczego organizacja nie protestuje przeciwko węglowi brunatnemu w Niemczech, gdzie jego wydobycie jest trzykrotnie większe niż w Polsce.

- Od dłuższego czasu upowszechniacie Państwo nieprawdziwe i pozbawione podstaw twierdzenia odnoszące się do działalności Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, a w szczególności naszej nowej odkrywki Tomisławice. Staracie się przedstawić w dramatycznie negatywnym świetle inwestycję istotną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - pisze Sławomir Mazurek, prezes kopalni Konin w liście otwartym do Greenpeace.
Prezes Mazurek przypomina, że Tomisławice to pierwsza – i na razie jedyna – odkrywka uruchomiona w Polsce od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Działalność odkrywki jest dowodem na to, że można przedrzeć się przez gąszcz przepisów, spełnić wszystkie wymagane prawem warunki i otrzymać stosowne pozwolenia na roboty górnicze. Jego zdaniem właśnie dlatego Tomisławice stały się celem zaciekłych ataków – gdy nie można znaleźć rzeczowych argumentów na poparcie tezy o zagrożeniu, jakie stwarza odkrywka, trzeba się uciec do zarzutów wyimaginowanych licząc na to, że powszechna wiedza na temat górnictwa jest niedostateczna i łatwo wmówić ludziom każdy nonsens.

- Przykładem może być czarny scenariusz dla Gopła. Najpierw lansowaliście tezę, że odkrywka doprowadzi do pęknięcia czaszy jeziora (!), potem do jego wyschnięcia, a na koniec do zatrucia. Żadna z tych absurdalnych przepowiedni się nie sprawdziła, bo też nie były one poparte żadnymi poważnymi argumentami. Nawet ostatniego wariantu, mającego rzekomo naukowe podstawy, nie udało się obronić; po prostu „badania”, na których się opierał, okazały się tak nierzetelne, że odżegnali się od nich nawet ich wykonawcy - argumentuje Sławimir Mazurek.

Ostatnio, ponieważ „wodne” argumenty zawiodły, podejmowane są próby wstrzymania prac na odkrywce pod pretekstem ratowania roślin chronionych. Jednak w ocenie kopani Konin, działania Greenpeace przynoszą skutek wręcz odwrotny. Jeśli ktoś występuje z oskarżeniami, żąda dodatkowych ekspertyz i wizji terenowych, to w oczywisty sposób spowalnia wydawanie decyzji potrzebnych do przesadzenia roślin. Organizacja tak doświadczona jak Greenpeace wie o tym doskonale. Jak ocenia prezes Mazurek, Greenpeace działa z rozmysłem, tylko po to, aby móc zarzucić kopalni zaniedbanie. Gdyby rzeczywiście organizacji zależało na ochronie roślin, nie przeszkadzałaby w ich przenoszeniu na nowe siedliska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP