XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopalnia Doświadczalna "Barbara" zyska prawie pół km nowych wyrobisk

Kopalnia Doświadczalna "Barbara" zyska prawie pół km nowych wyrobisk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawie pół kilometra nowych podziemnych wyrobisk powstanie w najbliższych latach w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie, należącej do Głównego Instytutu Górnictwa (GIG). Rozbudowa kopalni, prowadzącej służące górnictwu eksperymenty i badania, to część tworzonego na Śląsku Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Powstające kosztem prawie 162 mln zł Centrum to największy projekt inwestycyjny w zakresie infrastruktury badawczej w regionie, finansowany głównie ze środków unijnych. Ma to być wiodący europejski ośrodek badawczy, gdzie będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych. Partnerami projektu są katowicki GIG i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

W poniedziałek dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) w Gliwicach podpisał decyzję zezwalającą na wykonanie nowego podziemnego wyrobiska dla potrzeb Centrum. Wnioskował o to dyrektor Kopalni Doświadczalnej "Barbara".

"Wyrobisko zostanie wydrążone 310 metrów pod ziemią. Będzie miało 480 metrów długości. Zaprojektowane zostanie osiem chodników. Będzie ono w pełnej obudowie, a to oznacza, że nie będzie ujemnych oddziaływań robót górniczych na powierzchni. W jego rejonie nie ma żadnych zabudowań" - poinformował dyrektor gliwickiego OUG, Piotr Wojtacha.

Również samorząd Mikołowa pozytywnie zaopiniował wykonanie wyrobiska.

W Kopalni Doświadczalnej "Barbara" badane są między innymi właściwości poszczególnych gatunków węgla, a także zagadnienia związane z metanem i pyłem węglowym. Przeprowadzone są kontrolowane wybuchy pyłu oraz pokazowe zapłony metanu.

W Mikołowie przeprowadzono też kilka eksperymentów zgazowania węgla kamiennego i brunatnego na powierzchni, w specjalnie do tego celu zbudowanym reaktorze. Trwają przygotowania do podobnego eksperymentu pod ziemią, w naturalnym georeaktorze. Pilotażowe zgazowanie węgla w złożu planowano początkowo na styczeń, prawdopodobnie jednak termin będzie przesunięty o kilka tygodni.

Kontynuacją i rozszerzeniem m.in. tych eksperymentów mają być projekty realizowane w Centrum Czystych Technologii Węglowych. Pod tym szyldem powstaną nowoczesne laboratoria badawcze w Katowicach i Zabrzu oraz dwie instalacje badawczo-technologiczne w Mikołowie i Zabrzu.

Naukowcy podkreślają, że rozwój czystych technologii węglowych będzie kluczowy dla korzystania z węgla w przyszłości. Chodzi o to, by jego spalanie nie powodowało emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla i nie pozostawiało odpadów. Węgiel powinien być też przetwarzany z większą sprawnością, na większą gamę produktów finalnych, w tym na gaz i paliwa ciekłe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia Doświadczalna "Barbara" zyska prawie pół km nowych wyrobisk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!