XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopalnia "Borynia" zarobi nawet na ziarenkach węgla

Kopalnia "Borynia" zarobi nawet na ziarenkach węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

7 mln zł rocznie zarobi dodatkowo kopalnia "Borynia" dzięki innowacyjnej technologii, pozwalającej na odzyskanie i sprzedaż powstających podczas wzbogacania węgla jego mikroskopijnych ziarenek, pojedynczo niewidocznych gołym okiem.

Wdrożenie racjonalizatorskiego rozwiązania, zgłoszonego również do Urzędu Patentowego, kosztowało Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), do której należy kopalnia, ok. 400 tys. zł. Efekty związane z jego wdrożeniem są niemal dwudziestokrotnie większe.

Chodzi o drobinki węgla, które zostają w wodzie podczas wzbogacania w zakładzie przeróbczym. Kiedyś tak wytworzony koncentrat suszono, potem wprowadzono specjalne wirówki. Długo niemożliwe było jednak odzyskanie tzw. sedymentu filtracyjnego - wysokiej jakości węgla (zaledwie 8-10 proc. zapopielenia), ale o uziarnieniu poniżej 20 mikronów; mikron to tysięczna część milimetra. Taki koncentrat to ok. 5 proc. całego urobku. Tak małe ziarenka nie odkładają się nawet w zbiornikach.

- Mieliśmy dwie możliwości rozwiązania tego problemu - albo zmarnować pracę górników i posłać flotokoncentrat do tzw. zamułki razem z innymi odpadami, albo zrobić coś, by go odzyskać i sprzedać - wyjaśnił kierownik przeróbki mechanicznej węgla w kopalni "Borynia", Krystian Konka.

Po udanych próbach przepuszczenia koncentratu przez prasy, złożone z kilku typów płócien filtracyjnych, zdecydowano o stworzeniu w zakładzie specjalnej instalacji do odwadniania, zdolnej do wychwycenia nawet najdrobniejszych ziarenek węgla.

Innowacyjne rozwiązanie poprawiło także pracę zakładu przeróbczego; wcześniej drobinki węgla zagęszczały wodę i zalegały w zbiornikach, tzw. osadnikach. - Było tam już 70 tys. ton mułu, którego nie można było odzyskać. Teraz, kiedy spływa tam więcej wody, osadniki powoli się oczyszczają, a JSW zajęła się sprzedażą mułów - powiedział Konka.

Odwodniony w prasach koncentrat to wysokiej jakości węgiel, dlatego jest mieszany w procesie wzbogacania z węglami o większej ziarnistości i sprzedawany.

Kopalnia "Borynia" to jedna z sześciu kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Specjalizuje się w węglu koksowym. Powstała w latach 1962-1971. Jej złoża znajdują się na terenie gmin Mszana, Świerklany, Pawłowice i Jastrzębie. Od początku działalności kopalnia wydobyła ponad 80 mln ton węgla i wydrążyła blisko 800 km wyrobisk korytarzowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia "Borynia" zarobi nawet na ziarenkach węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!