PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Adamów nie wybuduje na razie nowej odkrywki

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
16-02-2009 05:05

W mediach rozpoczęła się awantura wokół planów uruchomienia przez kopalnię węgla brunatnego Adamów złoża Rogoźno. Ministerstwo Środowiska przekonuje, że na razie o rozpoczęciu eksploatacji w tym miejscu nie może być mowy.

Kopalnia węgla brunatnego Adamów 20 sierpnia 2008 r. złożyła do Ministerstwa Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża węgla brunatnego Rogóźno, położonego na terenie gmin Zgierz, Ozorków i Piątek. O wszczęciu postępowania, w celu udzielenia koncesji zostały powiadomione wszystkie jego strony, które mają prawo do czynnego w nim uczestniczenia, tj. składania wniosków, skarg i uwag.
Resort środowiska podkreśla, że wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża węgla brunatnego Rogóźno, złożony przez kopalnię Adamów został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa geologicznego i górniczego.

- Celem tego przedsięwzięcia jest rozpoznawanie warunków geologicznych złoża węgla brunatnego Rogóźno, a nie wybudowanie odkrywki i rozpoczęcie eksploatacji – podkreśla Ministerstwo Środowiska w komunikacie.

Resort przypomina, że zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze udzielenie przez Ministra Środowiska koncesji na rozpoznawanie złoża wymaga zasięgnięcia opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację planowanej inwestycji.

W związku z powyższym organ koncesyjny wystąpił o opinię w sprawie udzielenia koncesji na rozpoznawanie złoża węgla brunatnego Rogóźno do wójtów gmin Zgierz, Ozorków oraz Piątek. Wójtowie gmin Zgierz i Ozorków negatywnie zaopiniowali przesłany wniosek o udzielenie koncesji, natomiast wójt gminy Piątek nie zajął dotychczas oficjalnego stanowiska.


- Z uwagi na zażalenie, jakie wniosła kopalnia Adamów do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na postanowienie wójta gminy Zgierz, podjęcie przez Ministra Środowiska ostatecznej decyzji zostało wstrzymane – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że ewentualne udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża nie jest równoznaczne z uzyskaniem koncesji na jego wydobywanie. Taka inwestycja wymaga bowiem przeprowadzenia przez organ koncesyjny odrębnego postępowania administracyjnego, zakończonego udzieleniem nowej koncesji - na wydobywanie kopaliny ze złoża. Ponadto, przed wszczęciem postępowania w sprawie udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża, odpowiedni organ ochrony środowiska przeprowadza postępowanie w sprawie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko (z udziałem społeczeństwa), zakończone wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta stanowi jeden z załączników do wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP