Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konik, Deloitte: samorządy będą zwracać pieniądze górnictwu. I to z odsetkami!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-05-2009 09:23
Konik, Deloitte: samorządy będą zwracać pieniądze górnictwu. I to z odsetkami!

Konstytucja stanowi, iż opodatkowanie musi wynikać z ustawy - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, dyrektor biura w Katowicach i Krakowie

Mówił już Pan na łamach portalu wnp.pl, że wyrobiska górnicze nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. A czy urządzenia, które znajdują się w wyrobiskach, należałaby opodatkować?
- Opodatkowanie urządzeń budowlanych to strategia niektórych organów podatkowych i sądowych. Przy czym moim zdaniem ten kierunek również nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa.

Przepisy mówią dosyć wyraźnie, że za urządzenia budowlane uważa się urządzenia techniczne, związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Jak - przykładowo przyłącza i urządzenia instalacyjne.

Prawodawca jako warunek uznania danego elementu za urządzenie budowlane uznał dwie okoliczności - związanie z obiektem budowlanym oraz zapewnienie możliwości użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Taką definicję urządzenia budowlanego należy odczytywać w ten sposób, iż urządzenie techniczne nie stanowi samo w sobie urządzenia budowlanego dopóki nie jest związane z obiektem budowlanym.

Zatem dla ustalenia tego, czy obiekty i urządzenia umiejscowione w podziemnym wyrobisku górniczym stanowią samodzielny przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, należy ustalić, czy istnieje element powiązania z obiektem budowlanym.

Nie posiadając specjalistycznej wiedzy w tym zakresie można argumentować, iż obiekty i urządzenia umiejscowione w podziemnym wyrobisku są w głównej mierze powiązane fizycznie i technologicznie z wyrobiskiem.

Skoro jednak - o czym mówiłem już wcześniej - wyrobisko górnicze, rozumiane jako przestrzeń w górotworze, nie jest obiektem budowlanym, a obiekty i urządzenia umiejscowione w wyrobisku są w głównej mierze związane właśnie z wyrobiskiem, to należy przyjąć, że urządzenia takie nie są powiązane z obiektem budowlanym. Czyli, że nie powinny być opodatkowane.

Czyli z tego, co Pan mówi, samorządy nie mogą liczyć na podatek od nieruchomości ani od wyrobisk, ani też od urządzeń budowlanych tam się znajdujących?

- Moim zdaniem nie mogą liczyć. Tak stanowi bowiem polskie prawo.

Na tę chwilę niektórym samorządom udało się od górnictwa „wyciągnąć” pieniądze z tego tytułu. Ale ja osobiście mocno wierzę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy samorządy będą te pieniądze górnictwu zwracać. I to zwracać wraz z odsetkami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP