PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konik, Deloitte: na podstawie błędnej wiedzy górniczej wydawane są negatywne wyroki sądów

Autor: wnp.pl (rozmawiał: Jerzy Dudała)
04-05-2009 04:53
Konik, Deloitte: na podstawie błędnej wiedzy górniczej wydawane są negatywne wyroki sądów

Sądy, często również nie mając pełnej wiedzy górniczej, przedstawiają wariantowe uzasadnienie swoich negatywnych wyroków - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, dyrektor Biura w Katowicach i Krakowie.

W poprzednim wywiadzie dla portalu wnp.pl wspomniał Pan, że orzecznictwo sądów sprzed 2003 roku jest pozytywne, a zmiany przepisów w 2003 roku nie mają znaczenia dla zmiany interpretacji. Dlaczego zatem sądy obecnie wydają negatywne wyroki dla górnictwa?
- Jest wiele powodów takiego podejścia.

Zaczynając może od jednego z podstawowych, należy stwierdzić, że sądy nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu górnictwa.

W swoich wyrokach wskazują, że opodatkowaniu podlega wyrobisko rozumiane, jako budowla składająca się z urządzeń takich, jak szyby, sztolnie, itd. Takie stanowisko jest nie do zaakceptowania.

Zgodnie z nomenklaturą górniczą „szyby” czy „sztolnie” są to samodzielne wyrobiska górnicze. Na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć następujące definicje z Leksykonu Górniczego: „szybem jest wyrobisko korytarzowe pionowe o znacznym przekroju, głębione z powierzchni w głąb ziemi”, z kolei „sztolnia to wyrobisko korytarzowe udostępniające, poziome lub lekko nachylone ku wlotowi, wykonane w stoku góry”.

Definicje te w pełni korespondują z ustawową definicją „wyrobiska górniczego” z prawa górniczego i geologicznego, wedle którego „wyrobiskiem górniczym jest przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub w górotworze powstała w wyniku robót górniczych”.
Sądy nie wiedząc do końca, co to jest wyrobisko górnicze, wypracowały koncepcję, że opodatkowaniu podlegają nie same wyrobiska, ale budowle w nich się znajdujące i tutaj wskazują m. in. na szyby i przekopy.

Koncepcja ta znaczy mniej więcej tyle, iż opodatkowaniu podlega wyrobisko jako budowla składająca się z wyrobisk. Bo zarówno szyby, jak i sztolnie są wyrobiskami górniczymi.

Czyli mamy „masło maślane”, bo wskazując wyrobiska mówią, że składają się one z części, a te części to w górnictwie nic innego jak wyrobiska.

- Dokładnie tak. Niemniej jednak na podstawie tej błędnej wiedzy górniczej wydawane są negatywne wyroki sądów.

Co więcej sądy, często również nie mając pełnej wiedzy górniczej, przedstawiają wariantowe uzasadnienie swoich negatywnych wyroków.

W niektórych częściach uzasadnienia swoich wyroków piszą, że przedmiotem opodatkowania jest wyrobisko będące budowlą, a w niektórych, że budowle znajdujące się w tym wyrobisku. Z tego nie wynika, co tak naprawdę należałoby zdaniem sądów opodatkować.

Takie podejście do sprawy narusza przepisy proceduralne, ponieważ zarzucając cokolwiek podatnikowi należałaby określić, co konkretnie mu się zarzuca.W tych sprawach niestety nie zostało to określone.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP