Koniec węglowej potęgi

Koniec węglowej potęgi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku po raz pierwszy polski eksport będzie mniejszy od importu węgla. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku z zagranicy sprowadziliśmy już 6,2 mln ton. Do końca roku może to być nawet 10 mln ton (w ubiegłym roku było to 5,9 mln ton). Eksport polskiego węgla w całym 2008 roku przekroczy łącznie 7 mln ton.

Analitycy rynku mówią, że takiej sytuacji winne są: spadek cen węgla na światowych rynkach, wzrost zapotrzebowania na węgiel w kraju i problemy z jego wydobyciem - pisze "Polska Dziennik Zachodni".

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia) biły kolejne rekordy. Eksperci przecierali oczy ze zdumienia, gdy indeksy osiągały poziom 220 dolarów za tonę węgla energetycznego. Można było więc nieźle zarobić, ale spółka Węglokoks - największy polski eksporter węgla musiał zmniejszyć jego sprzedaż. Jeszcze dziesięć lat temu za granicę firma wywoziła w ciągu roku ponad 20 mln ton węgla. W ubiegłym roku sprzedała już tylko połowę.

Wszystko przez problemy z wydobyciem. Tąpania, pożary, awarie i konieczność wyłączania z eksploatacji ścian wydobywczych sprawiają, że nasi producenci węgla mają problemy nawet z zaspokojeniem krajowych potrzeb - pisze "Polska Dziennik Zachodni".

- W tym roku na eksport przeznaczymy 13 proc. wydobycia. W przyszłym już osiem procent - mówi gazecie Zbigniew Paprotny, wiceprezes Kompanii Węglowej. - Tyle możemy zrobić, oprócz zwiększenia produkcji pozwalającej na zaspokojenie potrzeb naszego rynku.

Eksport zmniejszono, by zaspokoić zwiększające się potrzeby energetyki. W przyszłym roku do elektrowni trafi 52 proc. węgla sprzedanego przez Kompanię Węglową, o jedną siódmą więcej niż teraz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec węglowej potęgi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!