Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koniec pomocy publicznej na inwestycje dla górnictwa?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
06-05-2010 19:50
Koniec pomocy publicznej na inwestycje dla górnictwa?

Wszystko na to wskazuje, że ten rok będzie pierwszym i ostatnim, w którym spółki węglowe dostaną pomoc publiczną na tak zwane inwestycje początkowe.

Mimo licznych zabiegów Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki, który sprawuje nadzór właścicielski nad śląskimi spółkami węglowymi, dopiero w tegorocznym budżecie państwa znalazło się 400 mln zł na wsparcie tak zwanych inwestycji początkowych w górnictwie.
Przy planowanych na ten rok przez wszystkie firmy górnicze inwestycjach na łącznym poziomie około 3 mld zł przewidywana pomoc publiczna na inwestycje jest relatywnie niewielka, ale ważna tym bardziej, że w przyszłości wspieranie działających kopalni z budżetu prawdopodobnie już nie będzie możliwe.

- To nie jest jeszcze przesądzone, ale nie mamy za dużo stronników w Unii Europejskiej i mówi się, że raczej zostanie utrzymana możliwość kierowania środków budżetowych na deputaty węglowe wypłacane pracownikom zlikwidowanych spółek węglowych , czy na naprawę szkód wywołanych funkcjonowaniem zamkniętych zakładów, ale na inwestycje w funkcjonujących kopalniach raczej nie – powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo i energetykę.

Chodzi tu o sytuację prawną jaka powstanie po 2010 roku, bo przepisy unijne, które pozwalają na udzielanie pomocy publicznej działającym kopalniom na tak zwane inwestycje początkowe, czyli związane na przykład z uruchamianiem nowych złóż węgla , wygasają z końcem 2010 roku. Polska zabiega o to, aby obowiązywały także w przyszłości, ale jak widać szanse na to nie są wielkie. Równie ważne jednak, że są szanse na dalsze wspieranie z budżetu finansowania kosztów restrukturyzacji górnictwa. W latach 2008-2009 kosztowało to podatników co roku ponad 300 mln zł, ale gdyby te obciążenia spadły na firmy górnicze to nie wiadomo czy by sobie z tym poradziły i jakie byłyby konsekwencje ekonomiczno-społeczne.

Rozmowy z Komisją Europejską w sprawie pomocy publicznej dla przedsiębiorstw w ogóle są trudne. Ministerstwo Gospodarki spodziewało się, że Polska dostanie zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie prawnie teraz dozwolonej pomocy publicznej na inwestycje początkowe w górnictwie, czyli na wydanie wspomnianych 400 mln zł, już pod koniec marca lub na początku kwietnia. Nadal jednak tej zgody nie ma i dotacje, o które spółki węglowe będą konkurowały przedstawiając swoje projekty inwestycyjne, nie zostały uruchomione.

- Program jest notyfikowany w Komisji Europejskiej. Już ze trzy razy zadawano nam dodatkowe pytania po to żeby absolutnie wyeliminować możność udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej. Na podstawie informacji z ubiegłego tygodnia liczymy, że w następnym tygodniu będzie można ten program uruchomić – powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska.

KOMENTARZE (23)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP