XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koniec akcji pożarowej w kopalni "Mysłowice-Wesoła"

Koniec akcji pożarowej w kopalni "Mysłowice-Wesoła"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kopalni "Mysłowice-Wesoła", gdzie w środę przekroczone stężenia tlenku węgla zasygnalizowały podziemny pożar, zakończono akcję pożarową. W wyniku działań ratowników stężenia gazów wróciły do normy.

Jak powiedział Wojciech Jaros z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), do którego należy kopalnia, eksploatacja węgla ze ściany wydobywczej, w rejonie której stwierdzono pożar, ma zostać wznowiona. Na razie nie zdecydowano jednak, kiedy to nastąpi.

"Wydobycie węgla w tym rejonie zostanie wznowione, gdy kierownik ruchu zakładu uzna, że warunki na to pozwalają i jest to w pełni bezpieczne dla załogi" - powiedział Jaros.

Podziemne pożary przejawiają się zwykle nie ogniem, a podwyższonymi stężeniami gazów i zadymieniem. Tak było również w tym przypadku. W ramach akcji ratowniczej podjęto m.in. działania w zakresie wentylacji, tłoczono do wyrobiska gazy wypierające tlen z tzw. zrobów (niedostępne miejsca po eksploatacji węgla) oraz pyły dymnicowe.

Nadzór górniczy nadal wyjaśnia, czy likwidując stwierdzone już kilka dni wcześniej zagrożenie pożarowe kopalnia dochowała wszelkich procedur i zasad sztuki górniczej. Pod ziemią prowadzono akcję profilaktyczną, ale nie ratowniczą, wymagającą przerwania wydobycia.

Przedstawiciele KHW tłumaczyli, że stężenia tlenku węgla były podwyższone, ale nie przekroczone. Tymczasem inspektorzy nadzoru górniczego podczas doraźnej kontroli w środę stwierdzili przekroczenie dopuszczalnych norm. Wówczas ewakuowano załogę i rozpoczęto akcję ratowniczą, która zakończyła się w piątek.

Pożary endogeniczne należą do zdarzeń, o których kierownictwo kopalń niezwłocznie powinno powiadamiać nadzór górniczy. W Mysłowicach to inspektorzy nadzoru górniczego powiadomili kierownika zakładu górniczego o niebezpiecznej dla załogi sytuacji.

Pożary tego typu to naturalne zjawisko w kopalniach węgla kamiennego. Rocznie notuje się ich co najmniej kilka. Pożar niewykryty na czas może być bardzo groźny dla górników, bo w krótkim czasie atmosfera, w której przebywają, może uniemożliwiać oddychanie. Stąd pomiary, które powinny wskazać przekroczone stężenia gazów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec akcji pożarowej w kopalni "Mysłowice-Wesoła"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!