PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konferencja Nowego Przemysłu: wielkie wyzwania przed polskim górnictwem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-11-2009 15:54

Trzeba zwiększać efektywność, realizować niezbędne inwestycje i dbać o odpowiednie regulacje prawno-podatkowe - do takich i wielu innych wniosków doszli uczestnicy konferencji Górnictwo-Energetyka.

Konferencja odbyła się 20 listopada w Katowicach. Jej organizatorem była Grupa PTWP, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, portalu wnp.pl oraz innych tytułów.
Poniżej prezentujemy obszerną relację z części poświęconej górnictwu.

Problemy z płynnością

Aleksandra Magaczewska, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, przewodnicząca rady nadzorczej Kompanii Węglowej zaznaczyła na wstępie, że sytuacja górnictwa jest trudna, ale perspektywy branży jawią się nie najgorzej.

- Zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną dało się we znaki, wydobycie od stycznia do października, nie licząc Lubelskiego Węgla Bogdanka, było niższe o 5 mln ton, a sprzedaż niższa o 10 mln ton - mówiła Aleksandra Magaczewska. - Wynik finansowy mamy ujemny, na co wpływ miała strata Jastrzębskiej Spółki Węglowej z pierwszego półrocza. Natomiast rynek węgla koksowego już się odbudował.

Aleksandra Magaczewska zwróciła też uwagę na płynność finansową spółek węglowych. - Nie zgadzam się z tym, że płynność finansowa spółek węglowych się pogorszyła - zaznaczyła. - Jastrzębska Spółka Węglowa realizuje swe zobowiązania na bieżąco. Znane są problemy Katowickiego Holdingu Węglowego, który podjął działania naprawcze. I obserwujemy spadek zobowiązań KHW.

Natomiast Kompania Węglowa utrzymuje realizację swych zobowiązań na stałym poziomie. Zmniejszył się poziom przychodów branży w związku z drastycznym spadkiem sprzedaży węgla. Natomiast wzrosły ceny surowca. Trzeba też nadmienić, że spółki węglowe wprowadziły plany antykryzysowe, co daje oszczędności około 2,5 mld zł.

Aleksandra Magaczewska podkreśliła, że jeśli chodzi o import węgla do Polski, to wyniesie on w tym roku najpewniej ok. 9 lub 10 mln ton, z czego po połowie przypadać będzie na węgiel energetyczny i koksowy.

Wiceprezes Kompanii Węglowej Jacek Korski powiedział, że średnie przeterminowanie zobowiązań w przypadku KW to 58 dni.

- Taki stan utrzymuje się od wielu miesięcy i kontrahenci sobie z nim radzą - zaznaczył wiceprezes Korski. I dodał, że w 2009 roku Kompania Węglowa na pewno zrealizuje inwestycje na kwotę 900 mln zł. Według wiceprezesa Korskiego podjęte działania antykryzysowe w Kompanii Węglowej przynoszą efekty lepsze od oczekiwanych.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP