Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompanio, czy wyjdziesz z tarapatów?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-01-2014 11:45
Kompanio, czy wyjdziesz z tarapatów?
fot. PTWP

W 2013 roku KW straciła na sprzedaży węgla przeszło 1 mld zł. Realizacja programu restrukturyzacji ma sprawić, że spółka w dwa lata odzyska rentowność operacyjną. Czy to może się udać?

W Kompanię Węglową mocno uderzyły niskie ceny węgla energetycznego. Cena zbytu surowca spadła w Kompanii w porównaniu do roku 2012 o 15,6 procent, co wpłynęło na niższe o ok. 1 mld zł przychody.
Kompania Węglowa wskazuje, że na jej zwałach zalega ponad 4,1 mln ton niesprzedanego węgla o wartości ok. 1 mld zł.

- Żeby sprzedać ten węgiel, trzeba mieć odbiorcę - zaznacza Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki. - Tymczasem jest on słabej jakości i nie znajdzie odbiorców w eksporcie. Musi być ulokowany w kraju. W 2014 roku Kompania chce na zwałach zejść do poziomu 2 mln ton węgla.
Kompania Węglowa będzie realizowała eksport drogą lądową, między innymi do Niemiec i Austrii. Natomiast ograniczony zostanie eksport węgla drogą morską.

Dzięki realizacji programu restrukturyzacji spółka ma odzyskać rentowność operacyjną w dwa lata. Wydawało się, że blisko do dogadania się strony społecznej z zarządem KW co do programu restrukturyzacji spółki do 2020 roku. Jednak ostatecznie porozumienie nie zostało podpisane.

Zarząd Kompanii Węglowej - po braku podpisania porozumienia - wydał 17 stycznia oświadczenie. Zaznaczono w nim, że trwający od 29 listopada 2013 roku proces opiniowania projektu Programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014-2020 pomiędzy zarządem spółki a zakładowymi organizacjami związków zawodowych miał na celu wypracowanie porozumienia. W jego wyniku mogły ulec zmianie niektóre ważne elementy tego programu. Strony znacznie zbliżyły swoje stanowiska, co umożliwiłoby zawarcie porozumienia.

Zarząd Kompanii napisał w oświadczeniu: „z ogromnym zaskoczeniem zarząd Kompanii Węglowej przyjął stanowisko przedłożone przez Związek Zawodowy Kadra KW SA, które negowało w całości wypracowane dzień wcześniej ze stroną społeczną istotne elementy porozumienia. Brak jednomyślności strony społecznej uniemożliwiło zawarcie porozumienia z przyczyn formalno-prawnych. W trakcie procesu opiniowania strona społeczna została szczegółowo zapoznana z aktualną sytuacją ekonomiczno-finansową spółki oraz koniecznością wdrożenia działań restrukturyzacyjnych na najbliższe lata.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP