XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kompania Węglowa zwiększy wykorzystanie metanu z kopalń

Kompania Węglowa zwiększy wykorzystanie metanu z kopalń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych siedmiu lat Kompania Węglowa (KW) zamierza o 70 proc. zwiększyć stopień gospodarczego wykorzystania metanu pochodzącego z odmetanowania kopalń. Ilość gazu ujmowanego w specjalne instalacje wzrośnie o 35 proc. - wynika z danych firmy.

Plany spółki w zakresie wykorzystania metanu, towarzyszącego złożom węgla, przedstawił w piątek wiceprezes spółki Marek Uszko. Zapowiedział, że Kompania będzie budować nowe stacje odmetanowania i modernizować istniejące.

"Docelowo, w 2020 roku, chcemy ujmować systemami odmetanowania ok. 150 mln m sześc. tego gazu rocznie, z czego ok. 122 mln m sześc. ma być wykorzystane gospodarczo do celów produkcji energii elektrycznej i ciepła" - powiedział wiceprezes.

W ubiegłym roku kopalnie Kompanii ujęły ok. 111 mln m sześc. metanu, z czego zagospodarowano prawie 71 mln m sześc. To znacznie więcej niż w dwóch poprzednich latach, kiedy rocznie ujmowano ponad 75 mln m sześc. metanu, a wykorzystywano niespełna 58 mln m sześc.

Uszko zapowiedział, że inwestycjami dotyczącymi odmetanowania i zagospodarowania metanu zajmie się należąca do Kompanii spółka Carboenergia, która m.in. ma pozyskiwać środki na ten cel z funduszy ekologicznych. Obecnie - jak powiedział wiceprezes - Kompania nie ma możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu inwestycje.

W kopalniach Marcel, Jankowice i Chwałowice metan wykorzystywany jest do produkcji ciepła, a w kopalniach Halemba-Wirek, Bielszowice, Sośnica-Makoszowy i Knurów-Szczygłowice - do produkcji prądu. Łącznie do wytwarzania ciepła w Kompanii zużywa się rocznie 8,5 mln m sześc. metanu, a do produkcji prądu ponad 9 mln m sześc. Ponadto w kopalni Halemba-Wirek prowadzona jest łączna produkcja prądu i ciepła (pochłania to 0,8 mln m sześc. metanu).

Kompania sprzedaje także metan Energetyce Dwory, Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej oraz Carboenergii - w sumie ponad 40 mln m sześc. w ubiegłym roku. To 4-5 mln m sześc. mniej niż w dwóch poprzednich latach, ponieważ spółka chce ujmować więcej gazu na własne potrzeby.

Geologiczne zasoby metanu w Polsce to ok. 250 mld m sześc., z czego niespełna 100 mln m sześc. to tzw. zasoby bilansowe (możliwe do potencjalnej eksploatacji); blisko 30 mld m sześc. zasobów znajduje się w obszarze czynnych kopalń węgla kamiennego. Rocznie przy eksploatacji tego surowca uwalnia się prawie 900 mln m sześc. metanu, z czego mniej niż trzecia część jest ujmowana w instalacje odmetanowania, a pozostała część idzie w powietrze. Około dwóch trzecich ujętego metanu jest wykorzystywane gospodarczo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompania Węglowa zwiększy wykorzystanie metanu z kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!