Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa: zagospodarowanie metanu opłaca się

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
27-03-2014 11:53
Kompania Węglowa: zagospodarowanie metanu opłaca się
Fot. Andrzej Wawok

W 2013 roku w Kompanii Węglowej z metanu zdołano wyprodukować przeszło 39 tysięcy MWh energii elektrycznej.

Zagospodarowanie w 2013 roku 56,5 mln m szesc. metanu (40, 5 t), umożliwiło uniknięcie emisji 730 ton dwutlenku węgla do atmosfery.
- W polskim górnictwie 80 proc. wydobytego węgla pochodzi z pokładów metanowych - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

W 2012 r. z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się w Polsce 828,82 mln m szesc. tego gazu (średnio ponad 1,5 tys. m3/min.).
Obecnie odmetanowanie w polskim górnictwie prowadzi się niemal wyłącznie metodami podziemnymi z pokładów węgla aktualnie eksploatowanych. Uchwycony tak gaz trafia na powierzchnię i używany jest do celów energetycznych przez same kopalnie.

Spośród 15 kopalń należących do Kompanii Węglowej odmetanowanie za pomocą powierzchniowych i dołowych stacji zastosowano w dziewięciu: Bielszowicach, Brzeszczach, Halembie-Wirku, Jankowicach, Chwałowicach, Marcelu, Knurowie-Szczygłowicach, Sośnicy-Makoszowach i Rydułtowach-Annie. 

Kiedy bowiem metanowość kopalni dotyczy jednego rejonu, wówczas można stosować odmetanowanie lokalne, przy pomocy lokalnej stacji. 

Tam, gdzie mamy do czynienia z warunkami najtrudniejszymi, tam ma miejsce odmetanowanie z ujęciem metanu na powierzchnię. Odmetanowanie z ujęciem metanu na powierzchnię prowadzone jest w ośmiu kopalniach KW - w Bielszowicach, Brzeszczach, Halembie-Wirku, Jankowicach,  Chwałowicach, Marcelu, Knurowie-Szczygłowicach Ruch Szczygłowice oraz Sośnicy-Makoszowach Ruch Sośnica.

W ubiegłym roku zdołano ująć na powierzchnię systemami odmetanowania 92,9 mln m szesc. CH 4. 

W Kompanii Węglowej metan ujęty na powierzchnię w procesie odmetanowania wykorzystuje się w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych, poza tym jest sprzedawany innym firmom.

Można spalać metan, bądź współspalać z węglem w kotłach grzewczych.

Ogrzewanie powierzchniowej stacji odmetanowania w Halembie-Wirku, odbywa się przy wykorzystaniu gazu z odmetanowania, spalanego w kotle gazowym.

W 2013 roku przy wytwarzaniu ciepła zagospodarowano 8,4 mln m szesc. CH 4 i zdołano wyprodukować 236 tys. GJ energii cieplnej, co jest ilością, która pozwala ogrzać ok. jedenaście tysięcy mieszkań w ciągu roku.

Energię  elektryczną wytwarzaną z metanu zużywają kopalnie. Dzięki temu w 2013 roku ograniczono w KW koszty zakupu energii o 9 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP