Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa uregulowała zobowiązania wobec gmin górniczych przejęte od spółek węglowych!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-05-2009 09:42
Kompania Węglowa uregulowała zobowiązania wobec gmin górniczych przejęte od spółek węglowych!

30 kwietnia 2009 r. Kompania Węglowa przekazała gminom ostatnią ratę zobowiązań należnych z tytułu opłaty eksploatacyjnej przejętych od spółek węglowych - dowiedział się portal wnp.pl.

Tym samym Kompania Węglowa wywiązała się wobec gmin ze wszystkich zobowiązań.
Określone w podpisanych umowach warunki spłaty zostały zachowane, co oznacza zakończenie kolejnego etapu procesu restrukturyzacji zobowiązań. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż Kompania wywiązała się z zawartych porozumień pomimo braku pełnej wartości wpływów z dokapitalizowania, do którego zobligował się Skarb Państwa w Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015.

Przejęte na podstawie art. 42 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz.U. nr 120, poz. 2037) zobowiązania publicznoprawne obejmowały m.in. zaległości wobec gmin w kwocie 665,4 mln zł, z tego z tytułu opłaty eksploatacyjnej 498,0 mln zł oraz podatku od nieruchomości 167,4 mln zł. Na kwoty te składały się zarówno zobowiązania główne, jak i odsetki.

Ponieważ zobowiązania te dotyczyły różnych okresów, w których obowiązywały różne przepisy określające ich wierzycieli, konieczne było prowadzenie negocjacji odrębnie dla wybranych grup zobowiązań i wierzycieli.

Zaległości dotyczące zobowiązań z tytułu opłaty eksploatacyjnej powstałe do 2000 roku, co do których organem podatkowym był Minister Środowiska, regulowane były na podstawie umów zawartych między Ministrem Środowiska, a spółkami węglowymi w ratach miesięcznych i kwartalnych w okresie od maja 2004 roku do końca kwietnia 2009 roku.

W terminach określonych w umowach przekazano gminom 315,7 mln zł, spełniając w ten sposób warunki w nich określone.

Pozostałe zobowiązania z tytułu opłaty eksploatacyjnej w kwocie 62,8 mln zł, co do których organem podatkowym był również Minister Środowiska, uregulowane zostały na podstawie złożonych wniosków i wydanych przez organ podatkowy decyzji o pomoc publiczną do końca grudnia 2006 roku.

Zobowiązania z tytułu opłaty eksploatacyjnej, co do których organem podatkowym była gmina, oraz zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości uregulowano na podstawie indywidualnych porozumień wynegocjowanych z przedstawicielami gmin.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP