Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa szuka swej szansy na Lubelszczyźnie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-02-2013 09:33
Kompania Węglowa szuka swej szansy na Lubelszczyźnie
Fot. (mat. pras. Kompania Węglowa)

Trzeba pamiętać, że mając kopalnię na Lubelszczyźnie byłaby możliwość dotarcia do nowych odbiorców, poza tym koszty wydobycia są tam niższe - mówi portalowi wnp.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.

Kompania Węglowa rozstrzygnęła przetarg na wykonanie odwiertów badawczych, których celem będzie rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.
Wiercenia wykona Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis.

W październiku 2012 roku Kompania Węglowa otrzymała koncesję resortu środowiska na rozpoznanie tego złoża. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim.

Budowa kopalni w dziewiczym terenie to dla KW ogromne koszty.

- To kwestia wyboru - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Budować będziemy wtedy, kiedy potwierdzą się złoża węgla. Trzeba pamiętać, że tam byłaby możliwość dotarcia do nowych odbiorców, poza tym koszty wydobycia są tam niższe. Nie ma zagrożeń takich, jak na Śląsku, gdzie wydobycie ma miejsce pod obszarami silnie zurbanizowanymi - podkreśla prezes Kompanii.

Szóstego lutego br. w Chełmie gościł Marek Uszko, wiceprezes KW SA, wraz ze współpracownikami.

Delegacja Kompanii Węglowej spotkała się z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych, którzy zadeklarowali pełną pomoc w przygotowaniu prac wiertniczych.

- Wybraliśmy firmę, która na zlecenie Kompanii Węglowej wykona osiem otworów, ustaliliśmy ich lokalizację i uzgodniliśmy z właścicielami nieruchomości kwestie techniczne - podkreśla Marek Uszko - Oceniamy, że za około dwa lata będziemy dysponowali pełną dokumentację geologiczną, która będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i wystąpienia o koncesję na eksploatację.

Paweł Ciechan, starosta gminy Chełm wskazuje, że budowa kopalni to ogromna szansa dla regionu.

- Nasz powiat boryka się z bardzo dużym bezrobociem i migracją ludzi za chlebem. Utworzenie nowych miejsc pracy pozwoli pełną piersią oddychać gospodarce regionu, zapewni lepszy byt mieszkańców. - mówi starosta.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP