XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kompania Węglowa sięga po nowe złoża węgla!

Kompania Węglowa sięga po nowe złoża węgla!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planujemy budowę nowych kopalń, poza regionem śląskim. Nie licząc inwestycji w województwie lubelskim KW ma wydobywać w 2020 roku ok. 43 mln ton węgla - zaznaczyła prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

10 maja 2012 roku Kompania Węglowa złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów (LZW) na okres 5 lat - poinformowała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów, na zlecenie KW wykonał Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

Projektowane roboty geologiczne prowadzone będą w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminach: Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz Rejowiec Fabryczny miasto.

Rejon objęty robotami położony jest w obszarze słabo zurbanizowanym, poza obszarami przyrodniczo chronionymi. Jest to bardzo istotne w momencie starań w przyszłości o pozyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.

W ramach projektu robót geologicznych w rejonie Pawłów o powierzchni 70 km kwadratowych zaprojektowanych jest 8 otworów wiertniczych do głębokości 1000 m. - Szacunkowy koszt ich wykonania wyniesie około 11 mln zł - zaznaczyła prezes KW Joanna Strzelec- Łobodzińska.

Wykonanie powyższych otworów pozwoli na lepsze udokumentowanie złoża, uściślenie budowy geologicznej i warunków górniczych, co pozwoli sporządzić dokumentację geologiczną złoża w kategorii C1, na podstawie której sporządzany jest projekt zagospodarowania złoża wymagany na etapie starania się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego.

- Złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co powinno umożliwić projektowanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach - powiedziała prezes Kompanii.

W rejonie Pawłów występuje od 3 do 10 pokładów bilansowych o średniej miąższości 1,34 m (najbardziej interesujące pokłady, to: 305, 309, 315 i 318).

Szacowana wielkość zasobów bilansowych w złożu to około 840 mln ton, a prognozowana ilość zasobów operatywnych wynosi około 185 mln ton.

Roboty geologiczne - prace wiertnicze rozpoczęte zostaną po uzyskaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie geologiczne (około 2 miesiące) i po wyłonieniu specjalistycznej firmy w postępowaniu przetargowym, zgodnie z regulaminem obowiązującym w KW (około 6 miesięcy).

Przy założeniu, że otwory będą wykonywane równolegle przez dwa aparaty wiertnicze czas wiercenia otworów może trwać do 1,5 roku. Zaangażowanie jednego urządzenia okres ten wydłuży do 3 lat, a ewentualnie trzech skróci do niespełna roku.

Z uwagi na rolniczy charakter zagospodarowania terenu prace będą prowadzone w okresach pozawegetatywnych.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń kopalń KW w zakresie pozyskiwania koncesji na wydobywanie węgla kamiennego, okres od złożenia wniosku koncesyjnego na wydobywanie kopaliny ze złoża, do momentu jej pozyskania wynosi około 5 lat.

Poprzez zagospodarowanie złoża w rejonie Pawłów poszerzona zostanie baza zasobowa Kompanii Węglowej.

Budowa nowej kopalni węgla kamiennego w tym rejonie pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy dla okolicznej ludności oraz przyczyni się do rozwoju infrastruktury okołogórniczej.

- To godny pochwały kierunek, korzystny dla przyszłości Kompanii Węglowej - ocenił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompania Węglowa sięga po nowe złoża węgla!

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!