PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa sięga po nowe złoża węgla!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-05-2012 09:23

Planujemy budowę nowych kopalń, poza regionem śląskim. Nie licząc inwestycji w województwie lubelskim KW ma wydobywać w 2020 roku ok. 43 mln ton węgla - zaznaczyła prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

10 maja 2012 roku Kompania Węglowa złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów (LZW) na okres 5 lat - poinformowała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów, na zlecenie KW wykonał Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

Projektowane roboty geologiczne prowadzone będą w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminach: Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz Rejowiec Fabryczny miasto.

Rejon objęty robotami położony jest w obszarze słabo zurbanizowanym, poza obszarami przyrodniczo chronionymi. Jest to bardzo istotne w momencie starań w przyszłości o pozyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.

W ramach projektu robót geologicznych w rejonie Pawłów o powierzchni 70 km kwadratowych zaprojektowanych jest 8 otworów wiertniczych do głębokości 1000 m. - Szacunkowy koszt ich wykonania wyniesie około 11 mln zł - zaznaczyła prezes KW Joanna Strzelec- Łobodzińska.

Wykonanie powyższych otworów pozwoli na lepsze udokumentowanie złoża, uściślenie budowy geologicznej i warunków górniczych, co pozwoli sporządzić dokumentację geologiczną złoża w kategorii C1, na podstawie której sporządzany jest projekt zagospodarowania złoża wymagany na etapie starania się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego.

- Złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co powinno umożliwić projektowanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach - powiedziała prezes Kompanii.

W rejonie Pawłów występuje od 3 do 10 pokładów bilansowych o średniej miąższości 1,34 m (najbardziej interesujące pokłady, to: 305, 309, 315 i 318).

Szacowana wielkość zasobów bilansowych w złożu to około 840 mln ton, a prognozowana ilość zasobów operatywnych wynosi około 185 mln ton.

Roboty geologiczne - prace wiertnicze rozpoczęte zostaną po uzyskaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie geologiczne (około 2 miesiące) i po wyłonieniu specjalistycznej firmy w postępowaniu przetargowym, zgodnie z regulaminem obowiązującym w KW (około 6 miesięcy).

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

26 382 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP