PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa rozpozna złoże na Lubelszczyźnie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-09-2012 13:21
Kompania Węglowa rozpozna złoże na Lubelszczyźnie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Gminy pozytywnie zaopiniowały wniosek Kompanii, a decyzja ministra środowiska zostanie wydana w najbliższym czasie - dowiedział się portal wnp.pl.

10 maja 2012 roku Kompania Węglowa złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów (LZW) na okres 5 lat.
Jak dowiedział się portal wnp.pl w resorcie środowiska - postępowanie jest już na końcowym etapie.

Organy współdziałające (gminy) pozytywnie zaopiniowały wniosek przedsiębiorcy, decyzja ministra środowiska zostanie wydana w najbliższym czasie.

W ciągu 6 miesięcy od dnia uzyskania koncesji Kompania Węglowa będzie mogła rozpocząć prace rozpoznawcze.

- Planujemy budowę nowych kopalń, poza regionem śląskim, nie licząc inwestycji w województwie lubelskim KW ma wydobywać w 2020 roku ok. 43 mln ton węgla - zaznacza prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów, na zlecenie KW wykonał Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

Projektowane roboty geologiczne prowadzone będą w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminach: Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz Rejowiec Fabryczny miasto.

Rejon objęty robotami położony jest w obszarze słabo zurbanizowanym, poza obszarami przyrodniczo chronionymi. Jest to bardzo istotne w momencie starań w przyszłości o pozyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.

W ramach projektu robót geologicznych w rejonie Pawłów o powierzchni 70 km kwadratowych zaprojektowanych jest 8 otworów wiertniczych do głębokości 1000 m.

- Szacunkowy koszt ich wykonania wyniesie około 11 mln zł - zaznacza prezes KW Joanna Strzelec- Łobodzińska.

Wykonanie powyższych otworów pozwoli na lepsze udokumentowanie złoża, uściślenie budowy geologicznej i warunków górniczych, co pozwoli sporządzić dokumentację geologiczną złoża w kategorii C1, na podstawie której sporządzany jest projekt zagospodarowania złoża wymagany na etapie starania się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego.

- Złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co powinno umożliwić projektowanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach - ocenia prezes Kompanii.

W rejonie Pawłów występuje od 3 do 10 pokładów bilansowych o średniej miąższości 1,34 m (najbardziej interesujące pokłady, to: 305, 309, 315 i 318).

Szacowana wielkość zasobów bilansowych w złożu to około 840 mln ton, a prognozowana ilość zasobów operatywnych wynosi około 185 mln ton.

Z uwagi na rolniczy charakter zagospodarowania terenu prace wiertnicze będą prowadzone w okresach pozawegetatywnych.

Poprzez zagospodarowanie złoża w rejonie Pawłów poszerzona zostanie baza zasobowa Kompanii Węglowej.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP