Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa przyjęła nową, ambitną strategię

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-12-2011 14:16
Kompania Węglowa przyjęła nową, ambitną strategię
Fot. PTWP

Stawiamy na rozwój, a nasza strategia ma charakter agresywny, co spotkało się z akceptacją rady nadzorczej spółki - podkreśla prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej przyjęła 16 grudnia nową strategię spółki do 2015 roku oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny na 2012 rok.
Nowa strategia zakłada trzy linie biznesowe - związane z wydobyciem węgla, energetyką i ochroną środowiska.
Kompania planuje - o czym wielokrotnie informował już portal wnp.pl - zwiększyć wydobycie węgla z ok. 40 do 43 mln ton rocznie.
Odnosi się to również do zatrudnienia. W 2011 roku spółka przyjęła do pracy pięć tysięcy osób. Podobną skalę przyjęć zakłada w następnych latach.

Drugim filarem stanie się energetyka. Kompania z partnerem biznesowym wybuduje elektrownię węglową o najwyższej z obecnie możliwych technicznej sprawności - wynoszącej 46 procent. Istniejące bloki energetyczne mają sprawność 36 procentową. Podwyższenie jej o 10 procent pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30 procent.

- Damy przykład, jak spełnić wymogi pakietu klimatycznego - podkreśla Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Pokażemy, jak nie zwalczając węgla, promować energetykę niskoemisyjną.

Kompania ma mieć w przedsięwzięciu 49 proc. udziałów. Koszt budowy elektrowni to około 4 mld zł, z czego Kompania ma wnieść ok. 2 mld zł.

Taki sposób myślenia miał wpływ na wyodrębnienie w nowej strategii trzeciego filaru Kompanii Węglowej - związanego z ochroną środowiska. Temu celowi służyć będzie większe nić dotychczas zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych i metanu.

W przypadku metanu spółka postawiła sobie za cel trzykrotnie wyższe niż obecnie wykorzystanie go do celów energetycznych.

- Stawiamy na rozwój, a nasza strategia ma charakter agresywny, co spotkało się z akceptacją rady nadzorczej spółki - podkreśla prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Uznaliśmy, że kto nie idzie do przodu, nie reaguje na potrzeby rynku, ten się cofa i przestaje być potrzebny. A rynek na nasz produkt mamy bardzo duży, czego dowodem jest import do Polski w tym roku około 15 milionów ton węgla.

Kompania przygotowała również zmiany organizacyjne. Zlikwidowane zostaną centra wydobywcze. Większe kompetencje otrzymają dyrektorzy kopalń.

Zarząd Kompanii uznał, że za większą odpowiedzialnością za wyniki produkcyjne muszą iść możliwości decyzyjne. Powstanie Centrum Logistyki Materiałowej i Centrum Usług Księgowych. Struktura spółki ma stać się przejrzysta i bardziej efektywna.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP