XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kompania Węglowa odrzuciła związkowy projekt porozumienia

Kompania Węglowa odrzuciła związkowy projekt porozumienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez wspólnych uzgodnień zakończyły się poniedziałkowe rozmowy związkowców z Kompanii Węglowej (KW) z zarządem firmy. Kompania odrzuciła zaproponowany w ubiegłym tygodniu przez związki zawodowe projekt porozumienia dotyczący m.in. zatrudnienia, płac i organizacji firmy.

Zarząd przedstawił związkowcom własny projekt, który jednak nie spodobał się stronie społecznej.

W poniedziałek strony, spierające się m.in. o kształt nowej strategii działania firmy do 2020 r., spotkały się podczas kolejnej tury rozmów, z udziałem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Po ponad sześciu godzinach negocjacje zakończyły się fiaskiem.

Na wtorek związkowcy zapowiedzieli tzw. masówki, czyli wiece w kopalniach, podczas których chcą poinformować załogę kopalń o przebiegu rozmów. Pierwsze masówki rozpoczną się na pierwszej zmianie, ok. 6 rano. Na 2 września związki zapowiedziały referendum w sprawie strajku generalnego we wszystkich kopalniach i zakładach Kompanii.

Jak powiedział po rozmowach szef Solidarności w KW Jarosław Grzesik, w poniedziałek 6 września spotka się sztab protestacyjno-strajkowy, złożony z przedstawicieli działających w firmie związków, by wypracować wspólne stanowisko wobec postawy zarządu Kompanii i zdecydować o dalszych działaniach.

Rzecznik KW Zbigniew Madej poinformował, że zarząd czeka teraz na stanowisko związków. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że związkowe propozycje są dla zarządu nie do przyjęcia.

"Nie możemy zgodzić się np. na postulaty związane z organizacją Kompanii - zapisanie ich w porozumieniu mogłoby być później podstawą sporu. To pułapka, w którą nie możemy dać się złapać" - powiedział w przerwie rozmów wiceprezes Kompanii Jacek Korski.

Chodzi o postulaty związane ze strukturą organizacyjną firmy oraz gwarancją działania poszczególnych kopalń czy zakładów KW. W swoim projekcie porozumienia związkowcy zaproponowali m.in., by w strategii odstąpić od zapisów zmierzających do zakończenia wydobycia węgla w kopalni Halemba-Wirek, a ewentualne wniesienie kopalni Bolesław Śmiały do grupy Tauron mogłoby nastąpić tylko w uzgodnieniu ze związkowcami. Związki chcą też, by działające w ramach KW zakłady pozostały w jej strukturze organizacyjnej. Również tzw. kopalnie zespolone miałyby być tworzone w uzgodnieniu ze związkami.

W związkowym projekcie, zakwestionowanym przez zarząd KW, zapisano również, że zarząd Kompanii powinien podjąć działania zapewniające bezpieczeństwo dostaw paliwa na potrzeby energetyczne, zgodnie z rządową polityką energetyczną. W opinii związkowców, powinno to oznaczać co najmniej utrzymanie wydobycia węgla, a nie jego zmniejszanie, jak zakłada projekt strategii.

Pozostałe postulaty związkowców dotyczą m.in. polityki zatrudnienia - chodzi o uzupełnienie braków w tym zakresie od 1 września (w stosunku do tegorocznego planu techniczno-ekonomicznego firmy), optymalizację zatrudnienia na dole kopalń i w zakładach przeróbczych oraz gwarancję, że redukcja zatrudnienia w latach 2010-20 będzie odbywać się wyłącznie z przyczyn naturalnych.

Związkowcy chcą też, by tegoroczny fundusz płac pozostał na ubiegłorocznym poziomie (w odniesieniu do faktycznych kosztów), a w latach 2011-2020 poziom wynagrodzeń miałby być negocjowany, z założeniem, że "nie będzie ono ulegało obniżeniu".

Szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz był sceptyczny w ocenie szans na porozumienie. "Im głębiej w las, tym ciemniej. W newralgicznych punktach, dotyczących funkcjonowania Kompanii na najbliższą przyszłość, zaczynamy się cofać zamiast posuwać do przodu" - ocenił w przerwie rozmów związkowiec.

Jego zdaniem, przedstawiony przez zarząd Kompanii własny projekt porozumienia jest nie do przyjęcia dla strony społecznej. "Trudno nazywać poważnym kontrprojektem coś, co w zasadzie mówi jedynie, że to my - zarząd Kompanii - odpowiadamy za wszystko, a z wami - stroną społeczną - będziemy ograniczać się tylko do poletka konsultacji i opinii"" - dodał Kolorz.

Według szefa górniczej "S", takie stawianie sprawy jest niezgodne z "duchem rozmów", zadeklarowanym przez strony podczas pierwszego spotkania u wojewody śląskiego. "Wówczas strony powiedziały sobie, że będą dążyć - nawet poza procedurą sporu zbiorowego - do porozumienia, które będzie pozwalało na normalne funkcjonowanie firmy pod względem gospodarczym i społecznym. Czegoś takiego nie otrzymaliśmy" - mówił Kolorz.

Wiceprezes KW ds. pracy Piotr Rykala skomentował, że jak dotąd w żadnym dyskutowanym punkcie strony nie osiągnęły porozumienia. Potwierdził, że zarząd Kompanii przedstawił związkowcom swoją propozycję.

W ramach sporu zbiorowego z zarządem KW związkowcy domagają się m.in. utrzymania płac w firmie na ubiegłorocznym poziomie, a także utrzymania poziomu zatrudnienia z końca ubiegłego roku (w miejsce wszystkich odchodzących na emerytury mieliby być przyjmowani nowi pracownicy) oraz gwarancji działania wszystkich kopalń i zakładów KW co najmniej do 2020 r. Zarząd Kompanii, posiłkując się opiniami prawnymi, uważa, że jedynie pierwszy postulat mieści się w granicach sporu zbiorowego.

Związki zapowiadają, że nie zgodzą się na utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy w Kompanii do 2020 r. Zarząd firmy odpowiada, że nikogo nie zamierza zwalniać - ubytek miejsc pracy wynika z różnicy między liczbą odchodzących w tym czasie na emerytury a liczbą nowych pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompania Węglowa odrzuciła związkowy projekt porozumienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!