PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa nagrodzona za ekoodpowiedzialność

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-10-2013 10:46

Kompania Węglowa otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Ekoodpowiedzialni w biznesie".

Konkurs odbywa się pod patronatem ministra gospodarki oraz generalnego dyrektora ochrony środowiska.
- W konkursie ocenie podlegały realizowane przez Kompanię Węglową w 2012 roku działania minimalizujące wpływ wytwarzanych produktów na środowisko oraz akcje edukacyjne i informacyjne w zakresie ochrony środowiska - zaznacza Remigiusz Ziarno, dyrektor Biura Gospodarki Złożem i Ekologii. - W szczególności przedmiotem oceny były ponadstandardowe inicjatywy wykraczające poza profil działalności firmy. Kapituła konkursu wyróżniła Kompanię Węglową między innymi za skuteczność i innowacyjność działań proekologicznych, sposoby i zakres propagowania wiedzy na tematy środowiskowe wśród pracowników i społeczności lokalnych oraz prace na rzecz ochrony bioróżnorodności. Doceniono także znaczenie ochrony środowiska w strategii działalności firmy - podkreśla Remigiusz Ziarno.

Kompania prowadzi intensywne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Przykładem takich prac realizowanych przez spółkę w 2012 roku był remont zbiornika retencyjno-dozującego oraz końcowego odcinka kanału dopływowego do zbiornika Brzeszcze.

Osadnik ten położony jest na terenie Obszaru Natura 2000 "Stawy w Brzeszczach".

Obszar został powołany w celu zachowania występujących na jego terenie rzadkich gatunków ptaków. Ten cenny przyrodniczo obiekt jest objęty szczególną uwagą i troską ze strony Kompanii Węglowej.

W celu zachowania na tym terenie bogatej awifauny prace remontowe uwzględniały konieczność ochrony ptaków, jak i potrzeby związane z bezpiecznym funkcjonowaniem osadnika. Całość prac wykonywana była poza okresem lęgowym.

Kompania Węglowa chroni lokalne cieki przed nadmiernie zasolonymi wodami pochodzącymi z odwodnienia kopalń.

Wody, których nie udało się wykorzystać, są przez kopalnie odprowadzane w taki sposób, by unikać pogorszenia ekologicznych funkcji rzek, wykorzystując m. in. hydrotechniczne systemy Mała Wisła (dla kopalń Brzeszcze, Piast, Ziemowit) oraz Olza (dla kopalń Chwałowice, Jankowice, Marcel).

System hydrotechniczny opiera się na kontrolowanym odprowadzaniu zasolonych wód: retencji w okresie stanów niskich wód w rzekach i zwiększonym ich odprowadzaniu w okresie stanów wysokich.

Dzięki temu zminimalizowane są wahania zasolenia wód lokalnych rzek, do których odprowadzane są wody z odwodnienia kopalń, a sam poziom zasolenia utrzymywany jest na poziomie umożliwiającym rozwój życia biologicznego w rzekach.

Kolejnym obszarem działań Kompanii Węglowej na rzecz ochrony bioróżnorodności jest odpowiednio dobrana rekultywacja terenów niekorzystnie przekształconych.

W efekcie w 2012 roku ok. 300 hektarów terenów objętych było tego typu pracami.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP