PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa eksmituje lokatorów z długami

Autor: wnp.pl (DC)
14-07-2014 15:50

Zakład Zagospodarowania Mienia wchodzący w skład Kompanii Węglowej przystępuje do zmiany dotychczasowych zasad windykacji należności czynszowych. W kilkudziesięciu przypadkach będzie wiązało się to z przeprowadzeniem eksmisji komorniczych. Dotkną one najemców, którzy nie płacą czynszu od wielu lat, nie reagują na próby polubownego załatwienia sprawy oraz mają orzeczony przez sąd tzw. tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności.

Na 113 uzyskanych przez Kompanię Węglową wyroków eksmisyjnych, w 32 przypadkach są to wyroki o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, a 81 to wyroki o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. Do końca tego roku spółka planuje uruchomienie 20 procedur eksmisyjnych.
- Zdajemy sobie sprawę, iż eksmisje wiąże się niejednokrotnie z dramatami życiowymi oraz znacznym pogorszeniem standardu życia. Spółka jest jednak zmuszona do takiego kroku, ponieważ należności z tytułu zadłużenia lokatorów ZZM wraz z odsetkami sięgnęły już 61 mln zł. Rekordziści są winni ZZM z tytułu niezapłaconego czynszu ponad 200 tys. zł. Zadłużenia sięgające od 50 tys. do 100 tys. zł nie należą do rzadkości - informuje Tomasz Głogowski z biura komunikacji korporacyjnej spółki.

- Eksmisje to ostateczność i przeprowadzamy je tylko w najbardziej jaskrawych przypadkach, gdy wszystkie inne możliwości porozumienia się z najemcami zawodzą. Jednak w obecnej sytuacji, zarówno spółki, jak i branży górniczej nie możemy pozwolić, by kwota zadłużenia dalej rosła. Jesteśmy zmuszeni do opracowania nowego, bardziej skutecznego regulaminu windykacji i restrukturyzacji należności – mówi Ireneusz Sakowski, zastępca dyrektora ds. zarządzania nieruchomościami ZZM.

Jednocześnie ZZM zamierza udzielić pomocy osobom i rodzinom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej i nie są w stanie spłacić w całości należności czynszowych. Aby zmotywować lokatorów do regularnego płacenia, spółka przygotował propozycję uchwały, która przewiduje umorzenie odsetek ustawowych w przypadku gdy najemca spłaci pozostała część zadłużenia jednorazowo lub w formie miesięcznych rat (maksymalnie do 24 miesięcy). Spółka prognozuje, iż dzięki propozycji umorzenia odsetek za opóźnienia w zapłacie czynszu w ciągu dwóch lat odzyska ponad 5 mln zł, umarzając odsetki w wysokości 1,7 mln zł.

Zakład Zagospodarowania Mienia administruje 3872 mieszkaniami, przejętymi po byłych spółkach węglowych, w których mieszkają byli oraz obecni pracownicy kopalń. Znajdują się one na terenie 61 gmin, głownie jednak na terenie Bytomia, Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej i Rybnika. ZZM informuje, że ściągalność czynszów jest na dobrym poziomie i sięga 80 proc. Niestety 20 proc. najemców ma kłopoty z regularnymi płatnościami. W każdym jednak przypadku spółka szczegółowo bada sytuację, która powoduje, że lokatorzy nie płacą za mieszkania. Jeśli okazuje się, że zadłużenie nastąpiło na skutek nieszczęśliwego wypadku, choroby lub utraty pracy, spółka pomaga lokatorom rozkładając należność na raty lub czasowo zawieszając płatności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP