PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa efektywnie wykorzystuje metan

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-05-2009 14:13
Kompania Węglowa efektywnie wykorzystuje metan

W kwietniu w kopalniach KW: Sośnica-Makoszowy i Szczygłowice zakończono budowę agregatów kogeneracyjnych o mocy elektrycznej 1,95 MWel   i mocy cieplnej 1,94 MWth - dowiedział się portal wnp.pl.

Uroczyste uruchomienie agregatów odbyło się w poniedziałek 1 czerwca o godzinie 11.00 w kopalni Sośnica-Makoszowy Ruch Sośnica oraz w Szczygłowicach.
Koszt tych inwestycji to 7,5 mln zł netto w przypadku Szczygłowic oraz 7 mln 700 tys. zł netto w przypadku kopalni Sośnica-Makoszowy.

Kompania Węglowa ma się czym pochwalić - nowoczesna jednostka kogeneracyjna Tedom Quanto D 2000 SP (o sprawności całkowitej 84,5 proc.) napędzana dwudziestocylindrowym silnikiem spalinowym, dla którego źródłem energii jest metan ujmowany przez powierzchniową stację odmetanowania, pomyślnie przeszła próby ruchowe.

Po upływie ustawowego okresu czasu niezbędnego do przeprowadzenia procedury zgłoszenia zakończenia robót budowlanych rozpoczęto użytkowanie obiektów.

Włączenie agregatu do ruchu ciągłego planowane jest pod koniec maja tego roku.  Podczas prób ruchowych pierwsze megawatogodziny (MWh) energii elektrycznej wytworzonej z metanu popłynęły do wewnętrznej sieci elektroenergetycznej zasilającej odbiory kopalniane.
Tym samym w kopalniach tych uczyniony został  pierwszy, niezwykle istotny krok  w kierunku gospodarczego wykorzystania metanu z pokładów węgla w instalacjach energetycznych.

Cykl inwestycyjny związany z zabudową agregatów i instalacji towarzyszących to okres 10 miesięcy.

Biorąc pod uwagę to, że inwestycja o takim charakterze była prowadzona  po raz pierwszy, a jej realizacja wymagała prowadzenia robót specjalistycznych w czynnych obiektach - między innymi w rozdzielniach głównych oraz stacjach odmetanowania - wynik ten należy uznać za zadowalający.

Warto odnotować dobrą współpracę w realizacji projektu zarówno służb inwestora, jak i wszystkich wykonawców, począwszy od lidera konsorcjum firmy ZEG SA,  firmy Gorprojekt Gliwice (kompletna dokumentacja projektowa i nadzory), firmy Tedom s.r.o. z siedzibą w Trebic (Republika Czeska) dostawcy agregatów kogeneracyjnych oraz firmy OPA ROW z siedzibą w Rybniku, która wykonała roboty elektryczne. 

Zdaniem inwestora nie bez znaczenia dla sprawnej realizacji przedsięwzięcia był fakt, że kontrakt został zawarty na zaprojektowanie i wykonanie instalacji „pod klucz”.

Praca agregatu kogeneracyjnego to ewidentne korzyści dla każdej kopalni. Co prawda 1,95 MWel   pokrywa zaledwie  około 10 proc. zapotrzebowania mocy kopalni w dni robocze  i  około 30 proc. w dni wolne od pracy, tym niemniej w skali roku - gdzie przewiduje się wytworzenie około 15 600  MWh energii elektrycznej każdym agregatem - są to już ilości znaczące, przynoszące konkretne, liczone w milionach złotych oszczędności dla kopalni.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP