PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania Węglowa bez podstaw do optymizmu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-08-2007 15:04
Kompania Węglowa bez podstaw do optymizmu

Zmniejszenie straty Kompanii Węglowej to tylko wynik zamiany akcji Ciechu, wciąż nie ma poprawy w sferze produkcji i sprzedaży - ocenia Dariusz Potyrała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników i przewodniczący ZZGwP w Kompanii Węglowej

Za pierwsze 6 miesięcy br. Kompania Węglowa osiągnęła stratę netto w wys. 61,1 mln zł. Przedstawiciele spółki zapowiadają, że cały rok zakończy ona zyskiem ok. 50-60 mln zł. Czy te zapowiedzi są realne?
Trudno oceniać, czy te zapowiedzi są realne. Polepszenie wyniku poprzez wykazanie mniejszej straty niż na koniec maja, kiedy wyniosła 95,4 mln zł., trzeba przyjąć z zadowoleniem. Należy jednak pamiętać, że ta poprawa jest efektem zamiany akcji Ciechu. Nie ma więc podstaw do optymizmu ponieważ nic nie wskazuje, aby w sferze produkcji i sprzedaży wystąpiły pozytywnie zmiany poprawiające wynik Kompanii.

Czy widać pozytywne wyniki działalności centrów wydobywczych?

Do tej pory nie za bardzo uwidoczniły się pozytywne efekty działalności centrów wydobywczych, jednak negatywne sygnały o ich działalności przycichły. Jeszcze niedawno było wiele sygnałów organizacyjnych i braku poprawy.

Centra miały poprawić organizację przetargów, które miały być szybciej przeprowadzane, takich efektów jednak nie widać. Zarząd Kompanii Węglowej wskazuje, że na efekty trzeba będzie poczekać dłuższy okres, nawet około roku, ale trudno tak długo czekać w trudnej sytuacji w jakiej znalazła się Kompania. Oczekujemy, że pozytywne efekty nastąpią szybciej.

Kiedy poprawi się sytuacja KW? Czy dopiero późną jesienią, kiedy zacznie być zimno?

Trudno obecnie prognozować. Jedyną firmą, której ostatniej zimy przeszkadzała pogoda, była Kompania Węglowa. Wyniki Budryka, Bogdanki czy Katowickiego Holdingu Węglowego były dodatnie, notowały one zysk na sprzedaży węgla. Dziwne jest, że pogoda przeszkadzała tylko zarządowi KW...

Niepokojące jest to, że zasady organizacji sprzedaży węgla w Kompanii zmieniają się wraz z nadejściem nowego składu zarządu. Kolejny nowy zarząd zawsze organizuje sprzedaż od nowa, w efekcie czego sprzedaż kuleje.

Często można spotkać opinię, że w zarządzie KW są osoby z nadania politycznego nie znające się dobrze na branży węglowej. To ma być jedna z przyczyn złych wyników finansowych. Zgadza się Pan z tym poglądem?

Nie mnie osądzać nadania polityczne. Z dyskusji jaka się toczy, m.in. w portalu wnp.pl, a w której uczestniczą m.in. wiceprezesi Krzysztof Miśka i Artur Kosiński, wynika, że coś na rzeczy. Wolę oceniać spółkę po osiąganych wynikach ekonomicznych, nie wchodząc w to czy ktoś w zarządzie jest z nadania politycznego czy nie, a jeśli tak to z jakiego. Oceniam zarząd zawsze na podstawie wyników a obecnie wyniki są niekorzystne, dlatego moja ocena jest niekorzystna. Jeśli wyniki Kompanii Węglowej dzięki staraniom zarządu się poprawią to ocena będzie inna.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP