Kompania Węglowa będzie łączyć swoje kopalnie

Kompania Węglowa będzie łączyć swoje kopalnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największa górnicza firma w Europie chce połączyć swoje cztery centra wydobywcze, co ma zwiększyć efektywność ich pracy i obniżyć koszty

- Za tworzeniem kopalń zespolonych przemawia infrastruktura techniczna i zasoby zakładów wydobywczych - mówi w "Rzeczpospolitej" Grzegorz Pawłaszek, prezes Kompani Węglowej, zastrzegając, że na razie trwa dopiero wstępne opracowywanie projektu. - Na przykład w okolicach Gliwic czy Rybnika pokłady kopalń sąsiadują ze sobą lub są ułożone jak po sznurku, więc trzeba to wykorzystać - tłumaczy.

Kompania nie przewiduje jednak dodatkowych nakładów finansowych na te inwestycje - mają się one zmieścić w kwocie 850 mln zł, którą firma zamierza przeznaczać co roku na inwestycje do 2015 r. - wyjaśnia dziennik.

Teraz każda kopalnia ma własny szyb, z którego dochodzi się do jej pokładów. W kopalni zespolonej wokół jednego szybu można by rozprowadzić wyrobiska sięgające do pokładów kopalni sąsiedniej. Tak mogłoby być np. w przypadku kopalń z Rudy Śląskiej - Bielszowice i Halemba, albo w przypadku kopalń Knurów i Szczygłowice.

- Z naszych 16 kopalń tylko Bolesław Śmiały jest oddalony od pozostałych, ale on ma być w tym roku przekazany Południowemu Koncernowi Węglowemu - mówi w "Rz" Zbigniew Madej, rzecznik KW. Biorąc pod uwagę ewentualną sprzedaż Silesii i kończące się złoża Wirka (szacowane na dwa lata), pozostałych 13 kopalń mogłoby stworzyć cztery zespolone.

- To daje lepsze możliwości wykorzystania złóż, np. planowanego nowego pola w Bielszowicach, do którego dostęp byłby na przykład z szybu Halemby - tłumaczy Madej. - To skróci czas dojazdu górników do pracy, więc poprawi efektywność, bo mogą podczas dniówki wydobyć więcej węgla.

Istotne są także wspólne systemy klimatyzacji i odmetanowienia chodników - w kopalni zespolonej działają jako jeden zbiorczy zespół, co spółkę mniej kosztuje (jeden zespół czujników może być bowiem wykorzystany nie w jednej, lecz na przykład w trzech kopalniach) - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Zespoły kopalń mogą się dla niektórych zakładów okazać jedynym ratunkiem. Z informacji "Rz" wynika, że choć KW zamknęła rok zyskiem, to jedna z jej najbardziej znanych kopalń - Halemba - przyniosła w 2007 r. prawie 330 mln zł strat, zamykając kolejny rok na sporym minusie. Dla Halemby powstanie kopalń zespolonych to jedyny sposób na uniknięcie likwidacji z powodu nierentowności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompania Węglowa będzie łączyć swoje kopalnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!