Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kompania spełni roszczenia płacowe? Inne spółki bacznie patrzą

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-09-2012 08:32
Kompania spełni roszczenia płacowe? Inne spółki bacznie patrzą
fot. PTWP

Sądzę, że obie strony dojdą do porozumienia, zważywszy że żądania strony społecznej są słuszne i niewygórowane - mówi portalowi wnp.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Kadry.

W środę 19 września kolejne negocjacje płacowe między zarządem Kompanii Węglowej a związkami zakończyły się fiaskiem.
Spotkanie pozostało bez rozstrzygnięcia. Jednak na razie atmosfera jest w miarę spokojna. - Sądzę, że obie strony dojdą do porozumienia, zważywszy że żądania strony społecznej są słuszne i niewygórowane - mówi portalowi wnp.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Kadry. - Na razie sytuacja jest dobra, obie strony spotykają się przy stole negocjacyjnym i przedstawiają swoje argumenty. Właśnie tak to się powinno odbywać, w drodze dialogu.

Działające w Kompanii Węglowej związki domagają się wzrostu górniczych wynagrodzeń o 1 proc. powyżej faktycznej inflacji.

Wskazują, że jeśli w trakcie kolejnego spotkania, do którego ma dojść w przyszłym tygodniu, nie dojdzie do porozumienia, to rozpoczną spór zbiorowy.

Związkowcy chcą, aby w kolejnym spotkaniu na temat płac uczestniczyła prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Z tym może być problem, bo wybiera się ona na urlop.

- Urlop tu w niczym nie przeszkodzi, myślę, że pani prezes pojawi się w odpowiednim momencie - zaznacza Dariusz Trzcionka. - Jestem optymistą, bo uważam, iż rozsądek zarządu Kompanii oraz strony związkowej zwycięży.

Jak dotąd zarząd Kompanii wskazywał, że nie przewiduje żadnych ruchów płacowych ze względów na kryzys.

Kompania ma dużo węgla na zwałach. Musi się liczyć z tym, że w 2013 roku sprzedaż węgla do energetyki będzie mogła być realizowana po niższych cenach.

Jak dowiedział się portal wnp.pl w piątek 21 września w Warszawie będzie obradować Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej. Do stolicy wybiera się prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Podczas obrad ma być mowa o obecnej sytuacji spółki.

Przypomnijmy, że w zawartym 16 lutego br. porozumieniu pomiędzy zarządem KW a związkami, zarząd zobowiązał się, że w drugiej połowie roku, po przeanalizowaniu wyników finansowych, obydwie strony wznowią negocjacje płacowe.

W porozumieniu z lutego wskaźnik inflacji został określony na poziomie 2,8 proc., natomiast obecnie - co podkreślają związkowcy - przewidywana inflacja zbliża się do 4 proc.

Stąd związki domagają się korekty porozumienia płacowego z lutego do poziomu faktycznej inflacji oraz dodatkowo 1 proc. wzrostu płac.
- Myślę, że te niewygórowane żądania zostaną spełnione - ocenia Dariusz Trzcionka.

Według związków spółkę stać na spełnienie takiego postulatu płacowego. Z kolei przeciwnicy dawania podwyżek wskazują na sytuację na rynku. Spadły ceny węgla, energetyka ma spore zapasy surowca. Przyszły rok może być znacznie gorszy dla branży od obecnego.

Kompania Węglowa jest największą górniczą firmą nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.
Negocjacjom płacowym w KW bacznie przyglądają się zarządy innych spółek węglowych.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP