Komisja PE sprawdza plany budowy kopalni koło Legnicy

Komisja PE sprawdza plany budowy kopalni koło Legnicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Członkowie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego sprawdzają plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego między Legnicą, Lubinem i Ścinawą. To efekt działania przedstawicieli gmin, na terenie których kopalnia ta miałaby powstać.

Petycję do PE skierowała w imieniu gmin Lubin, Kunice, Miłkowice, Prochowice, Ruja, Ścinawa wójt gminy Lubin, Irena Rogowska.

Rogowska podkreśliła, iż zrobiła to dlatego, że władze Polski nie uznały wyników ważnego, demokratycznego i wiążącego referendum z 27 września 2009 r., w którym mieszkańcy w ponad 95 proc. głosowali przeciwko budowie kopani odkrywkowej węgla brunatnego na swoim terenie. Rogowska dodała, że władze państwa nie chciały rozmawiać z lokalną społecznością i samorządowcami. A jako przykład podała zachowanie poprzedniego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który - choć kilka razy był zapraszany na tereny przyszłej kopalni - nigdy tam nie przyjechał.

"Cieszymy się, że teraz Komisja przyjechała, bo zależało nam, aby eurodeputowani sprawdzili wszystko na miejscu. Chcieliśmy, żeby zobaczyli na własne oczy nasz region i szkody, jakie spowoduje budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w naszym regionie" - powiedziała PAP Rogowska.

Na jej wniosek Komisja Petycji sprawdzi, czy władze państwa nie złamały prawa europejskiego, zapisując w rządowych dokumentach, bez konsultacji z lokalną społecznością, ochronę złóż węgla brunatnego przed zabudową nową infrastrukturą na terenach, gdzie ma powstać kopalnia. Takie zapisy znalazły się bowiem w dwóch dokumentach, czyli w Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku oraz Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

"Właśnie z tego powodu nieruchomości w naszym regionie tracą na wartości. Zaś rozwój gmin objętych planami budowy kopalni może ulec zatrzymaniu" - uważa Rogowska.

W czasie dwudniowej kontroli w regionie członkowie Komisji Petycji z ziemi i z powietrza (zaplanowano dla nich też przelot samolotem) obejrzą gminy, na terenie których ma powstać kopalnia.

Eurodeputowani spotkają się z mieszkańcami gmin, przedstawicielami samorządów, dolnośląskim wojewodą.

Zdaniem samorządowców w trakcie przygotowań do budowy kopalni na Dolnym Śląsku złamane zostało prawo przez władze państwa, bo nie respektują one Konstytucji RP i odbierają im prawo do samostanowienia. Samorządowcy zaznaczają też, że jeżeli na terenach ich gmin powstanie odkrywkowa kopalnia, to zniszczy infrastrukturę budowaną również za unijne pieniądze. A z terenów gmin znikną lasy, rzeki, jeziora.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie zgadza się z zarzutami, jakie przeciwnicy budowy kopalni stawiają Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Zdaniem resortu nie ma dla nich: "potwierdzenia zarówno w tekście Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030), jak i w procedurze poprzedzającej jej przyjęcie".

Natomiast resort gospodarki zapowiedział, że Janusz Piechociński spotka się z protestującymi, aby porozmawiać z nimi o rozwiązaniu konfliktu i planach budowy kopalni.

Przewodniczącym delegacji Komisji Petycji PE na Dolny Śląsk jest Victor Bostinaru, koordynator Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Komisji Petycji.

W skład delegacji wchodzą też: Keith TAYLOR (Zieloni - Wolny Sojusz Europejski [Greens/EFA], Wielka Brytania). W Komisji uczestniczy też dwoje polskich eurodeputowanych, ale nieoficjalnie, to: Lidia Geringer de Oedenberg (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów [S&D]) oraz Ryszard Czarnecki (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy [ECR]).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja PE sprawdza plany budowy kopalni koło Legnicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!