Samorządowcy Kadencji wybrani. Oto najlepsi z najlepszych

Smog. Kolejny sejmik przyjął uchwałę antysmogową  

  • pt
  • Opublikowano: 26 września 2017 - 15:31 | Zaktualizowano: 26 września 2017 - 16:30
Radni województwa opolskiego na wrześniowej sesji sejmiku po burzliwej dyskusji przyjęli tzw. uchwałę antysmogową. Jej ostateczna wersja wprowadza ograniczenia odnoszące się do niektórych rodzajów opału.

• Opolskie dołączyło do regionów, które uchwaliły prawo antysmogowe.

• Uchwała zakazuje palenia najgorszymi odmianami węgla.

• Zacznie obowiązywać od 1 listopada tego roku.

Przyjęta podczas sesji uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia odnoszące się do niektórych rodzajów paliw stałych i dotyczy węgla brunatnego, mułów i flokoncentratów węglowych. Ograniczenie to zacznie obowiązywać od 1 listopada 2017 roku.

Prezentując zapisy uchwały Antoni Konopka, członek zarządu województwa, przypomniał, że zarząd wycofał się z zapisu dotyczącego wyższych norm dla instalacji grzewczych, bowiem ich wymiana – jak się szacuje – kosztowałaby w opolskim ok. 1 mld złotych, natomiast w międzyczasie rząd wydał rozporządzenie, w którym wprowadził zakaz sprzedaży na terenie kraju kotłów klasy niższej, niż piąta.

Wiceprzewodnicząca sejmiku Elżbieta Kurek stwierdzała, że mamy do czynienia ze schizofrenią polityczną.

- Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewniał, że problem zanieczyszczeń powietrza jest ponadpartyjny, dotyczy kwestii zdrowia, a część radnych opozycji chce zablokować inicjatywy podejmowane przez przedstawiciela swojej partii – zauważała.

Była to odpowiedź na kilkadziesiąt pytań złożonych przez radnego Leszka Antoszczyszyna (PiS) pod adresem zarządu.

Po przerwie Dariusz Byczkowski, w imieniu Klubu Radnych PiS, powiedział: - Nasze obawy i głosy nie wynikają z braku zrozumienia rangi problemu, ale niepokoju, że prawo, które przyjmujemy będzie nieskuteczne i robione trochę pod publiczkę. Uważam, że powinniśmy poczekać na rozporządzenie rządu, natomiast co do kierunku zmian – jesteśmy „za”. Traktujemy ten problem nie w kategoriach politycznych, ale merytorycznych.

Ostatecznie za uchwałą głosowało 20 radnych, wstrzymało się 5, jeden był przeciwny.

 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!