XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kobiety mogą zostać górnikami

Kobiety mogą zostać górnikami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senat zgodził się na wypowiedzenie przez Polskę konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczący pracy kobiet pod ziemią. Konsekwencją jest to, że kobiety będą dopuszczone do pracy pod ziemią w kopalniach.

Za wypowiedzeniem konwencji było 72 senatorów, przeciw 11, a wstrzymało się od głosu 5.

Resort pracy uzasadniając konieczność wypowiedzenia konwencji genewskiej z 1935 r. podkreśla, że ówczesne warunki pracy w kopalniach odbiegały od tych w XXI wieku i że dziś konwencja ta jest przestarzała i nie spełnia wymogów równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia.

Nie uchylając przepisów dotyczących zakazu pracy kobiet pod ziemią w kopalniach, Polska naraża się na postępowanie o naruszenie prawa UE i w konsekwencji na dotkliwe kary finansowe - mówił wiceminister pracy Radosław Mleczko, uzasadniając w marcu sejmowej komisji potrzebę wypowiedzenia tej konwencji.

Zwracał uwagę, że obecnie kwestie pracy w kopalniach są regulowane przez inną, nowocześniejszą konwencję MOP z 1995 roku, która ustala zasady bezpieczeństwa bez względu na płeć. Dodał, że w konsekwencji zmieniać się będą musiały inne przepisy prawa dotyczące zatrudniania kobiet. Rząd zapewniał, że wypowiedzenie konwencji nie ograniczy praw i wolności zawartych w konstytucji.

Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 45 została przyjęta 21 czerwca 1935 roku. Polska ratyfikowała konwencję w maju 1957 roku. Według konwencji, "żadna osoba płci żeńskiej, bez względu na wiek, nie może być zatrudniona przy pracach pod ziemią w kopalniach". Kobiety mogą pełnić jedynie naziemne stanowiska kierownicze oraz być zatrudnione np. w służbach sanitarnych kopalni.

Na temat niezgodności przepisów prawa pracy wynikających z konwencji z prawem UE wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2005 roku.

Konwencja MOP z 1935 roku została ratyfikowana przez 97 państw, jednak spośród nich 13 państw ją wypowiedziało. Wśród 16 państw UE związanych konwencją sześć już ją wypowiedziało, a osiem zgłosiło chęć jej wypowiedzenia.

Wypowiedzenie konwencji jest możliwe do końca maja 2008 roku. Jeśli Polska wypowie konwencję, przepisy z niej wynikające stracą moc po upływie roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety mogą zostać górnikami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!