XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kilkuset górników na Wigilii w Wieliczce

Kilkuset górników na Wigilii w Wieliczce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkuset górników i członków ich rodzin uczestniczyło w poniedziałek rano w uroczystych pasterkach, które odbyły się w podziemnych kaplicach św. Kingi w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni

Tradycyjnie górnicze msze św. pod ziemią są najwcześniej odprawianymi pasterkami w wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

O godzinie ósmej rano rozpoczęła się pasterka w położonej 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce. Do kaplicy w tym roku zjechała niespotykana wcześniej liczba wiernych. Wśród blisko tysiąca osób byli górnicy i ich rodziny, władze kopalni, samorządowcy i mieszkańcy Wieliczki.

Tradycja odprawiania pasterek w wielickiej kaplicy św. Kingi sięga 1896 roku, tj. roku powstania kaplicy. Pasterka nie jest jedyną okazją do modlitwy w wielickich podziemiach. Msze św. odbywają się w kopalni w każdą niedzielę i podczas świąt patronek wielickich górników: św. Barbary i św. Kingi. W kaplicy św. Kingi odprawiona także zostanie msza św. w Boże Narodzenie.

W kopalni soli w Bochni odbyły się dwie pasterki, ponieważ chętnych do udziału w mszy św. jest zawsze bardzo dużo, a miejsca w kaplicy brakuje. Po ok. 300 osób zjechało 176 metrów pod ziemię na nabożeństwa o godz. 8.30 i 11.30. W tym roku za zaproszenia - poprzednio wydawane bezpłatnie - wierni płacili po 10 zł. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią do bocheńskiego domu dziecka.

Również w Bochni tradycja organizowania podziemnych pasterek sięga końca XIX wieku, kiedy kaplicę św. Kingi poświęcono i nadano jej imię. Zwyczaj przerwał wybuch II wojny światowej, potem zakazywały ich władze komunistyczne, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Do tradycji powrócono po 40 latach przerwy w 1980 roku. Przerwał ją jedynie stan wojenny w 1981 roku.

Uznana za pomnik historii kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli w Polsce, funkcjonującą od 1248 roku. W ostatnich latach z powodu wyczerpania złoża wydobycie soli wstrzymano a kopalnia jako zakład produkcyjny - po odpowiednim zabezpieczeniu - ma być zlikwidowana. Zachowane zostaną jej najstarsze i najciekawsze części.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Obecnie działanie kopalni jako spółki Skarbu Państwa polega na zabezpieczeniu zabytkowej substancji, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niebezpiecznych lub zbędnych części kopalni. Efektem utylizacji solanki jest produkcja soli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kilkuset górników na Wigilii w Wieliczce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!