PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kierunek JSW - znacząca obniżka kosztów

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-05-2016 09:17
Kierunek JSW - znacząca obniżka kosztów
Fot. mat. pras.

Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniosła w pierwszym kwartale br. 59,8 mln zł. Przychody grupy wyniosły 1,402 mld zł.

Spółka w pierwszym kwartale bieżącego roku, dzięki wejściu w życie porozumień ze stroną społeczną, znacząco redukuje koszty.
Pomimo najniższych cen benchmarkowych na węgiel koksowy klasy premium od momentu wejścia na giełdę EBITDA grupy kapitałowej JSW wyniosła 112 mln zł, natomiast strata netto 59,5 mln zł.

Początek 2016 roku przyniósł kolejny głęboki spadek cen węgla i koksu. Średnia cena sprzedaży węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych spadła o 8,1 procent, a średnia cena sprzedaży koksu o kolejne 6,4 procent w stosunku do cen z 4 kw. 2015 r.

Mniejsza była również sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych (o 16,3 procent)  i koksu (12,5 procent), w związku z czym przychody grupy JSW w pierwszym kwartale tego roku były niższe o 19,3 procent niż w ostatnim kwartale 2015 roku.

Tak znaczący spadek przychodów udało się jednak częściowo zrównoważyć efektami działań oszczędnościowych oraz porozumień ograniczających poziom kosztów pracy.

- W pierwszym kwartale wyraźnie odczuliśmy pozytywne efekty wdrażanego programu restrukturyzacji i skutki finansowe porozumień zawartych ze stroną społeczną.  Nie mamy wpływu na globalne ceny surowców, a więc stronę przychodową, w związku z czym koncentrujemy się na ograniczaniu wydatków i tu rzeczywiście udało nam się sporo zrobić. Koszty spadły łącznie o 18 procent, przy czym zmniejszeniu uległy koszty prawie wszystkich  rodzajów - zaznacza Tomasz Gawlik, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

W pierwszym kwartale 2016 roku jednostkowy gotówkowy koszt produkcji węgla uległ obniżeniu o 12,1 procent w stosunku do ostatniego kwartału 2015 roku do rekordowo niskiego poziomu 249,19 zł na tonę (rok wcześniej wynosił 346,94 zł).

Obniżeniu o 10,9  procent uległ również jednostkowy gotówkowy koszt produkcji koksu, który spadł ze 155,93 zł w czwartym kwartale 2015 r. do 138,91 zł w pierwszym kwartale 2016 r.

Kopalnie JSW w pierwszym kwartale tego roku wyprodukowały 4,3 mln ton węgla, w tym 2,8 mln ton węgla koksowego i 1,5 mln ton węgla do celów energetycznych.

W tym czasie koksownie wchodzące w skład grupy wyprodukowały ponad 1 mln ton koksu. Wielkości te nie odbiegały w znaczący sposób od wyników osiągniętych w poprzednim kwartale.

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji.

Podstawową działalność Grupy JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla koksowego i do celów energetycznych oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych.

Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym.

Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech oraz Indiach.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 931 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP