PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: wyrok TK punktem odniesienia w przyszłych sporach

Autor: wnp.pl (ŁK)
13-09-2011 17:14

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stanowi przełom w sporach toczących się wokół kwestii opodatkowania wyrobisk górniczych. Będzie on punktem odniesienia w przyszłych rozstrzygnięciach sporów dotyczących opodatkowania wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości - komentuje Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 13 września, że podziemne wyrobisko nie jest budowlą, natomiast znajdujące się tam obiekty mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości, w zależności od indywidualnego rozstrzygnięcia organu skarbowego. O sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisu ustawy podatkowej, rozumianego jako nieodnoszącego się do podziemnych wyrobisk górniczych ale mogącego odnosić się do usytuowanej w nich infrastruktury górniczej, zapytał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przy okazji sporu o opodatkowanie podziemnych wyrobisk.
Dyskusje i procesy sądowe dotyczące tej kwestii ciągną się od 1996 r. Sąd Najwyższy w 2002 roku orzekł jednoznacznie, że wyrobiska górnicze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W 2001 r. uchwalono nowelizację ustawy Prawo geologiczne górnicze oraz nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które wg intencji ustawodawcy miały jedynie doprecyzować normy powodujące problemy interpretacyjne.

Tymczasem okazało się, że powyższe nowele doprowadziły do ponowienia sporu o opodatkowanie podziemnych wyrobisk górniczych. Wątpliwości te wyrażane były nie tylko przez przedsiębiorstwa górnicze jako podatników, ale co nadzwyczaj istotne, także przez sądy rozstrzygające sporną kwestię. 1 czerwca 2009 roku WSA w Gliwicach przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne w kwestii zgodności art. 1a ust. 1 pkt 2 w związku z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z art. 217 w związku z art. 84 i art. 2 Konstytucji RP.

W orzeczeniu interpretacyjnym Trybunał wskazał, że ustawodawca odwołując się w uregulowaniach prawa podatkowego do uregulowań prawa budowlanego (ustawy o innym standardzie jednoznaczności i określoności) nie ustrzegł się przed licznymi mankamentami, w tym: błędnie skonstruowanymi definicjami legalnymi, nieprecyzyjną aparaturą pojęciową oraz dwuznacznością sformułowań ustawowych.

- Trybunał wskazał, że niejasnych regulacji podatkowych nie wolno interpretować na niekorzyść podatników, a ich analogiczne czy rozszerzające stosowanie jest niedopuszczalne w każdym przypadku, gdy ma na celu zwiększenie obowiązków podatkowych. Jesteśmy więc przekonani, iż również obecnie toczące się spory - tak jak i poprzednie - zakończą się pozytywnie dla podatników - komentuje rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego.

Czytaj też: O podatku od obiektów górniczych decydować będą organy podatkowe lub sądy

KW: korzystne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

A. Walter, Deloitte: Orzeczenie TK pozytywne dla górnictwa

Prezydent Bytomia: Decyzja TK krzywdząca dla samorządówSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP