Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: ważą się losy wydobycia ze ściany w kopalni Murcki-Staszic

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-09-2011 14:57
KHW: ważą się losy wydobycia ze ściany w kopalni Murcki-Staszic
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Od początku eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S, czyli od 24 stycznia bieżącego roku, najtrudniejszym do opanowania w tym rejonie jest zagrożenie metanowe - mówi Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Katowicach.

Ciągle ważą się losy wydobycia ze ściany 8b-S w pokładzie 510 w kopalni Murcki-Staszic.
To jedna z najtrudniejszych ścian metanowych w całym górnictwie węgla kamiennego, a nie tylko w Katowickim Holdingu Węglowym, do którego należy kopalnia Murcki-Staszic.

Pięciokrotnie zatrzymywano roboty eksploatacyjne na mocy decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Dwa razy nad organizacją robót górniczych, przewietrzaniem i jej odmetanowaniem debatowała Komisja do spraw Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

26 września dyrektor OUG nakazał zatrzymać eksploatację ściany 8b-S z dwóch powodów: nagromadzenie metanu o zawartości większej niż 2 proc. (maksymalne stężenie 2,3) oraz braku wymaganej ilości pyłu kamiennego w zaporze przeciwwybuchowej.

Była to już piąta decyzja zatrzymująca roboty od początku uruchomienia ściany ( 4 marca, 8 lipca, 24 sierpnia, 15 września, 26 września).

Za każdym razem najważniejszym wskazaniem do zatrzymywania robot było wysokie stężenie metanu. Ścianę, od początku uruchomienia, kontrolowano aż dwanaście razy.

Trzykrotnie inspektorzy nie mogli przeprowadzić wszystkich czynności kontrolnych z powodu niebezpiecznych stężeń metanu (przekraczających dopuszczalne normy).

Obecnie wydobycie jest prowadzone, ale kierownictwo nadzoru górniczego apeluje nie tylko do załogi Ruchu Staszic o szczególną ostrożność. Przy dużym zagrożeniu metanowym pracownik nie może popełniać błędów.

- Od początku eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S, czyli od 24 stycznia bieżącego roku, najtrudniejszym do opanowania w tym rejonie jest zagrożenie metanowe - mówi Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Katowicach. - Od stycznia do lipca odnotowano 2400 przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, na łączny czas 28000 minut. Przekroczenia te wahały się od 2,5 do 5 procent. Wynikało to z wysokiej metanowości wentylacyjnej rejonu, o wartościach dochodzących do 32 m3CH4/min, a szczególnie w trakcie urabiania w ścianie, przy zastosowanym tam systemie przewietrzania sposobem na U. Wdrażanie ustaleń kopalnianego zespołu ds. zagrożeń wentylacyjno-metanowych nie przyniosło oczekiwanych skutków w postaci obniżenia poziomu zagrożenia metanowego. Dlatego konieczne było wstrzymanie dalszej eksploatacji do czasu zastosowania dodatkowych działań profilaktycznych, zaopiniowanych przez Komisję ds. Atmosfery i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP