KHW: w tym roku wiercenia przed budową szybu 1250 m

KHW: w tym roku wiercenia przed budową szybu 1250 m
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku Katowicki Holding Węglowy planuje rozpocząć wiercenie otworu badawczego w miejscu, gdzie do 2018 r. planowany jest nowy szyb o głębokości 1250 m. Szyb ma umożliwić eksploatację na tych głębokościach w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła.

Poinformował o tym w piątek w Mysłowicach wiceprezes KHW ds. produkcji Mariusz Wilkosz. Jak mówił, chodzi o jedną z kluczowych inwestycji, która dwu najważniejszym zakładom spółki pozwoli na prowadzenie wydobycia z perspektywicznych głębokich pokładów.

"W Mysłowicach-Wesołej jesteśmy dziś na poziomie 865 m. Mamy tam dwa podstawowe zadania, które ułatwią życie kopalni" - mówił Wilkosz. Pierwsze z nich dotyczy tzw. przekopu na poziomie 865 m, które ułatwi dostęp do części istniejących oraz planowanych nowych rejonów wydobycia - prace przy jego drążeniu mają ruszyć w najbliższych dniach.

"Ciekawszym i jeszcze ważniejszym zadaniem jest dotarcie do obszarów węgla na poziomie 1250 m" - podkreślił wiceprezes. To przedsięwzięcie władze Mysłowic-Wesołej prowadzą wspólnie z kopalnią Murcki-Staszic. W obu tych przylegających do siebie zakładach zidentyfikowano obszerne złoża do poziomu 1250 m.

Wilkosz wyjaśnił, że w obrębie kopalni Murcki-Staszic planowany jest nowy szyb, który pozwoli bezpiecznie eksploatować głębokie pokłady w obu zakładach. Zgodnie z zasadami sztuki górniczej eksploatacja powinna być bowiem prowadzona tak, by powietrze było dostarczane szybem jak najgłębiej i przewietrzało wyrobiska od dołu do góry. Z obecnie budowanego najgłębszego poziomu 865 m w Mysłowicach-Wesołej byłoby to niemożliwe.

Głęboki na 1250 m nowy szyb ma powstać w tzw. ruchu "Boże Dary" dawniej samodzielnej kopalni Murcki. Szyb będzie zasilał świeżym powietrzem południową część kopalni Murcki-Staszic, a także - poprzez wykonane po jego zgłębieniu wyrobiska - zachodnią i południową część Mysłowic-Wesołej.

Przed rozpoczęciem głębienia szybu, prowadzone będą prace przygotowawcze. Najpierw wykonany musi być otwór, który umożliwi sprawdzenie warunków geologicznych. Łącznie z badaniami, głębienie szybu metodą tradycyjną powinno zająć ok. 5-6 lat. Potem na poziomie 1250 m trzeba będzie wydrążyć wyrobiska korytarzowe, a także przekop do obszaru Mysłowic-Wesołej - dla uzyskania właściwego obiegu powietrza. Ten etap prac zajmie kolejne 2-3 lata.

"Można więc powiedzieć, że za 8-9 lat będziemy mieli zamknięte +oczko+ i organizacyjnie połączone obie kopalnie. To daleka przyszłość, niemniej jednak, jak nie będziemy dzisiaj o tym myśleli, to niestety nie ma mowy o wydobywaniu w okresie 2020 czy 2030" - zaznaczył Wilkosz.

W połowie sierpnia władze Holdingu mają odebrać opinię ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej ws. planów tego przedsięwzięcia. Jednocześnie przygotowywane jest zlecenie na wykonanie otworu służącego badaniom geologicznym. "Spodziewamy się rozpocząć wykonywanie otworu badawczego jeszcze w tym roku" - wskazał wiceprezes KHW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KHW: w tym roku wiercenia przed budową szybu 1250 m

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!