PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: trudny temat wynagrodzeń

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-01-2016 12:20
KHW: trudny temat wynagrodzeń
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Holdingowy Układ Zbiorowy Pracy w Katowickim Holdingu Węglowym powstał w roku 1993. Nazywał się wówczas Holdingową Umową Zbiorową Zakładów KHW SA.

Z uwagi na czas jego tworzenia uwzględniał zapisy tzw. karty górnika i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla zakładów górniczych z 21 grudnia 1991 roku. W ciągu szesnastu lat obowiązywania układ holdingowy uzupełniono o 61 protokołów dodatkowych. Zachodzi więc pytanie, czy nadeszła już pora na to, żeby napisać go od nowa.
- Naturalnie, że tak, w pierwszej kolejności dotyczy to spraw związanych z zasadami i całym systemem wynagradzania - mówi Tadeusz Skotnicki, wiceprezes zarządu KHW ds. pracy. - Od przeszło dwóch lat zespół roboczy składający się z przedstawicieli Zarządu i sygnatariuszy HUZ prowadzi prace nad zmianami struktury wynagrodzeń.

Jak wskazuje Tadeusz Skotnicki, na razie weszły w życie nowe regulaminy dotyczące  nagrody z okazji Dnia Górnika oraz Nagrody Rocznej - nazywanej poprzednio 14-tą pensją. 

Od 2015 roku podstawą ich obliczenia jest wynagrodzenie za 12 miesięcy okresu, za który przysługują.  Wcześniej podstawą obliczenia nagrody z okazji Dnia Górnika było wynagrodzenie za październik, natomiast nagrody rocznej wynagrodzenia za październik, listopad i grudzień.

- Układ nagrody opartej o jedno czy trzymiesięczne wyniki dyscyplinował załogi, w tych miesiącach było najmniej zwolnień chorobowych - zaznacza wiceprezes Skotnicki. - Ludzie nawet z ciężkimi przeziębieniami przychodzili do pracy, bo liczyła się kasa. Więc to też nie było dobre.

Jak podkreśla Skotnicki - w styczniu zespół zakończył tzw. rangowanie poszczególnych stanowisk pracy  w ramach procesu wartościowania stanowisk pracy i wykonywanych robót. Chodzi o stworzenie nowych taryfikatorów, gdyż obecne pochodzą z lat 70-tych ubiegłego wieku. Niezbędne stało się opracowanie takich, które zawierać będą wymagania kwalifikacyjne stawiane teraz dla poszczególnych stanowisk.

- Taryfikatory to podstawowy element całego systemu wynagradzania - ocenia wiceprezes Skotnicki. - Prace nad nimi są jednym z elementów procesu wartościowania. Równolegle przedstawiliśmy stronie związkowej propozycje nowych rozwiązań w systemie wynagrodzeń. Chodzi o zmniejszenie udziału składników płac nie związanych bezpośrednio z pracą - jak np. ekwiwalent za pomoce szkolne, za przejazd urlopowy, nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, dodatek stażowy - na rzecz składników odnoszących się do rodzaju, jakości i ilości wykonywanej pracy. Czyli lepsze powiązanie tego, co człowiek robi z jego stawką i wypłatą miesięczną - mówi Skotnicki.    SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP