Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW ma zielone światło na emisję obligacji za 1 mld zł

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-06-2012 07:46
KHW ma zielone światło na emisję obligacji za 1 mld zł

Walne Zgromadzenie Katowickiego Holdingu Węglowego podjęło 14 czerwca br. decyzję pozwalającą na wyemitowanie przez obligacji zabezpieczonych na łączną kwotę ponad 1 mld zł.

- Będą to obligacje będą pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem na spłaty. Obligacje imienne o ograniczonej zbywalności, wyemitowane w złotych, na podstawie prawa polskiego. Ich zabezpieczeniem będą hipoteki na majątku pozaprodukcyjnym oraz zastawy rejestrowe - precyzuje Artur Trzeciakowski, wiceprezes Zarządu KHW SA ds ekonomiki i finansów.
750 mln zł stanowić będą obligacje terminowe, które najprawdopodobniej zostaną sprzedane w kilku transzach. Natomiast 300 mln zł - obligacje obrotowe. Warunki wynegocjowane z bankami odpowiadają tym, jakie w ostatnim okresie uzyskiwały w podobnych programach inne duże firmy.

Przygotowania do emisji trwały ponad rok. Chodzi tu bowiem o całkiem nowy program w polskim górnictwie, unikalny także całego sektora górniczego w Europie. Zmienia on dotychczasową strukturę kredytowania firmy. Pozwoli też na uporządkowanie jej modelu finansowego.

- Po raz pierwszy w tej branży udało się uzyskać zgodę banków na finansowanie średnio- i długoterminowe, pięcioletnie, a nie – jak dotychczas – jednoroczne. Stało się to możliwe m.in. dlatego, że Holding przygotowuje sprawozdania finansowe w standardach międzynarodowych (MSSF). Taka forma pozwala instytucjom finansowym uzyskać transparentny, czytelny dla nich obraz sytuacji firmy, ułatwiając im podjęcie decyzji – mówi prezes zarządu KHW SA, Roman Łój.

W konkretnym wypadku decyzje podjęła grupa pięciu banków, którą stworzyły: PKO BP, Nordea, BZ WBK, BNP Paribas i DZ Bank.

Pozytywna decyzja Walnego Zgromadzenia pozwala na uruchomienie kolejnych procedur obejmujących uzyskanie zgody Ministra Skarbu na ustanowienie zastawów będących zabezpieczeniem obligacji oraz ich rejestrację. KHW zakłada, że pierwsza emisja obligacji nastąpi w III, a druga w IV kwartale tego roku

Środki uzyskane przez z emisji obligacji zostaną w znacznym stopniu wykorzystane na poprawę finansowanie programu inwestycyjnego, mającego zapewnić ciągłość wydobycia węgla przez kopalnie należące do Holdingu. Przewidziany na rok 2012 program inwestycyjny to ponad 650 mln złotych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP