PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW - kopalnia Staszic: problemy z wydobyciem z pokładu 510

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-12-2011 10:36

Wniosek dotyczący drugiej ściany w pokładzie 510 nie uzyskał pozytywnej opinii komisji.

28 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji ds. Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych, działającej przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
Tematem obrad był wniosek Katowickiego Holdingu Węglowego - kopalni Murcki-Staszic dotyczący możliwości bezpiecznej eksploatacji pokładu 510 ścianą 2b-S w polu S na poz. 900 m w aspekcie proponowanych rozwiązań organizacyjno-technicznych, dotyczących sposobu przewietrzania i działań profilaktycznych w zakresie zagrożeń aerologicznych ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia metanowego.

Komisja po raz drugi zajmowała się eksploatacją w tym samym pokładzie 510. W lipcu tego roku na wniosek dyrektora OUG w Katowicach oceniano profilaktykę stosowaną w ścianie 8b-S, w której stwierdzano liczne przekroczenia dopuszczalnych stężeń metanu, w związku z czym kilkakrotnie wstrzymywano roboty górnicze.

Wniosek przedsiębiorcy dotyczący drugiej ściany w pokładzie 510 nie uzyskał pozytywnej opinii komisji. Uznano, że przedsiębiorca powinien uzupełnić i poprawić wniosek uwzględniając uwagi przedstawione w koreferacie i wniesione podczas dyskusji, a następnie ponownie przedłożyć go komisji.

Najistotniejsze uwagi komisji to:

- nie zapewnienie metanowości wentylacyjnej w rejonie ściany 2b-S w wysokości nie przekraczającej 15 m3/CH4/min. Metanowość bezwzględna rejonu ściany prognozowana dla założonego postępu dobowego ściany i wielkości wydobycia osiąga wartość 37,3 m3/CH4/min, a projektowana technologia odmetanowania (przynajmniej w etapie1) może osiągać efektywność odmetanowania wynoszącą 50 proc.
- nie określenie rygorów funkcjonowania śluz wentylacyjnych, stanowiących krótkie spięcia wentylacyjne między prądami powietrza doprowadzanego i odprowadzanego z rejonu ściany, co może być powodem uszkodzeń systemu wentylacyjnego, prowadzącym do niestabilności przepływu powietrza przez ścianę;
- nie zapewnienie bezpiecznej ewakuacji pracowników na wypadek pożaru powstałego w przekopie do pola S poz. 900 m lub wyrobiskach podszybia szybu VII;
- nie określenie rygorów bezpiecznego zasilania elektrycznego ścianowych chłodnic powietrza typu GPC-35 w warunkach zagrożenia metanowego;
- nie ustalenie sposobu rozmieszczenia pomocniczych urządzeń wentylacyjnych na skrzyżowaniu ściany z upadową III-S badawczą, których zabudowa może spowodować zmniejszenie pola przekroju poprzecznego upadowej poniżej wartości pola poprzecznego ściany.
- nie sprecyzowanie zasad organizacji prac profilaktycznych dla zwalczania zagrożeń aerologicznych prowadzonych w rejonie skrzyżowań upadowych przyścianowych ze ścianą 2b-S, w powiązaniu z cyklem technologicznym ściany
i profilaktyką tąpaniową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP