PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: jakie zadania przed kopalnią Mysłowice-Wesoła?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-02-2017 06:32
KHW: jakie zadania przed kopalnią Mysłowice-Wesoła?
Fot. PTWP (Andrzejw Wawok)

Sumaryczne wydobycie kopalni Mysłowice-Wesoła, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego, wyniosło w 2016 roku 2 923 tys. ton węgla, czyli 11 599 ton na dobę.

W 2016 roku wykonano 14 431 m wyrobisk górniczych, a zatem wskaźnik natężenia robót przygotowawczych wyniósł 4,94 m/1000 ton.
Jak wskazuje Roman Gąska, naczelny inżynier, pierwszy zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego kopalni Mysłowice-Wesoła, przeciętne zatrudnienie w roku 2016 wyniosło 4259 osób - tym samym zmniejszyło się o 75 osób w stosunku do 2015 roku.

Natomiast wskaźnik wydobycia węgla handlowego na jednego zatrudnionego wzrósł do wartości 686 ton na osobę, a zatem o 12 ton na osobę więcej w stosunku do 2015 roku.

W 2016 roku występowały utrudnienia w ruchu zakładu górniczego spowodowane licznymi zagrożeniami naturalnymi.

- W ubiegłym roku udało się doprowadzić do likwidacji pól pożarowych w partii Dw - w rejonie ściany 560 - i w partii Dz (w rejonie projektowanej ściany 523), dzięki czemu w bieżącym roku można podjąć w tych partiach ponownie roboty górnicze i uruchomić eksploatację - zaznacza Roman Gąska na łamach pisma KHW zatytułowanego "Nasz Holding".

Jego zdaniem do sukcesów należy też zaliczyć bezpieczną likwidację ściany 124 w pokładzie 510, prowadzoną w szczególnie zagrożonym pożarowo rejonie kopalni.

Skutecznie zdołano także przeprowadzić eksploatację i częściowy demontaż wyposażenia ze ściany 576 w warunkach podwyższonego zagrożenia pożarowego.

W otoczeniu istotnych zagrożeń naturalnych

Istotne było szybkie udostępnienie pokładu 510 w partii B3. Dzięki temu kopalnia pozyskała dodatkowe pole wydobywcze, natomiast z uwagi na sprawne wykonanie robót wiertniczych i odwodnienie zrobów ściany 01Aw - zbiornik o pojemności blisko 90 000 m sześc. - możliwe było przyspieszenie rozruchu ściany 02Aw o około 1 miesiąc.

Prowadzono także - jak wskazuje Roman Gąska - intensywne roboty związane z rozbudową instalacji do podawania podsadzki w celu zwiększenia możliwości w zakresie zwalczania zagrożenia pożarowego.

W tym celu zmontowano ok. 3400 m rurociągu podsadzkowego łączącego szyb Wschodni I z partią D.

- Należy pamiętać, że roboty górnicze w 2016 roku prowadzone były i nadal będą w otoczeniu istotnych zagrożeń naturalnych m.in. w IV kategorii zagrożenia metanowego, III stopniu zagrożenia tąpaniami, II i III stopniu zagrożenia wodnego, wysoki nadal będzie również poziom zagrożenia pożarowego, co wynika z prowadzenia robót w pokładach o średniej i dużej skłonności do samozapalenia - podkreśla Roman Gąska, w "Naszym Holdingu". - Ponadto należy zaznaczyć, że wiele robót prowadzonych jest poniżej poziomu 865 m, osiągając maksymalną głębokość do około 960 m, co objawia się zwiększonym zagrożeniem klimatycznym.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 672 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

788 854 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP