PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: dwa zespoły robocze mają wypracować stanowiska ws. planu naprawczego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-02-2015 11:56
KHW: dwa zespoły robocze mają wypracować stanowiska ws. planu naprawczego

Zarząd KHW wielokrotnie wskazywał, że bez działań restrukturyzacyjnych spółka już w kwietniu może utracić płynność finansową.

fot. Andrzej Wawok

W KHW ustalono powołanie dwóch zespołów roboczych dla wypracowania ostatecznego wspólnego stanowiska ws. programu naprawczego dla spółki. Zostanie ono następnie przedstawione radzie nadzorczej holdingu.

W czwartek piątego lutego br. odbyło się kolejne spotkanie zarządu i organizacji związkowych działających w Katowickim Holdingu Węglowym. Tematem rozmów był przedłożony przez zarząd program naprawczy KHW oraz dotyczące go przedłożone propozycje.
Ustosunkowując się do przekazanych wzajemnie materiałów, ustalono powołanie dwóch zespołów roboczych dla wypracowania ostatecznego wspólnego stanowiska. Stanowisko to zostanie następnie przedstawione Radzie Nadzorczej KHW SA.

Zarząd KHW wielokrotnie wskazywał, że bez działań restrukturyzacyjnych spółka już w kwietniu może utracić płynność finansową.

Program naprawczy KHW zakłada między innymi utrzymanie wielkości wydobycia i sprzedaży na poziomie ok. 11 mln ton w 2015 roku oraz powyżej 10 mln ton w kolejnych latach.

Ma mieć m.in. miejsce obniżanie wielkości zatrudnienia, począwszy od 2015 roku - planowane obniżenie zatrudnienia na przełomie 2015/2016 roku o około 2 tys. pracowników (łącznie z pracownikami korzystającymi z uprawnień emerytalnych), a łącznie w latach 2015-2020 do ok. 4 tys. pracowników (głównie
odejścia naturalne).

Ma nastąpić redukcja zatrudnienia w Biurze Zarządu i Centrum Usług Wspólnych o ok. 20 procent; optymalizacja kosztów pracowniczych i emerytalnych, obejmująca m.in. zawieszenie uprawnień górniczych byłych pracowników spółki do otrzymywania bezpłatnego węgla.

Istotna będzie też restrukturyzacja majątkowo-kapitałowa. Planuje się przeprowadzenie restrukturyzacji kapitałowej, w tym sprzedaży w 2015 roku ZEC SA (niezbędnej do utrzymania płynności finansowej).

Przewiduje się w tym programie zmniejszenie kosztów usług wiertniczo-górniczych i przejmowanie przez pracowników poszczególnych zakładów KHW SA prac dotychczas zlecanych firmom obcym. Ma następować wzrost jakości produkowanego węgla przez eliminację węgla z pokładów o niskich parametrach
jakościowych.

Zakłada się stopniowe zmniejszenie stanu zwałów w latach 2015-2020 oraz utrzymanie corocznych nakładów inwestycyjnych na poziomie zbliżonym do kosztów amortyzacji; mając na uwadze niezbędne inwestycje w zakresie zachowania ciągłości produkcji.

Program naprawczy dla KHW obejmuje też ograniczanie kosztów stałych – likwidację zbędnej infrastruktury dołowej i powierzchniowej oraz maksymalizację przychodów z innych źródeł (sprzedaż nieruchomości, metan, kamień).

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP