Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KHW: aktywizacja górniczych wdów

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-10-2012 09:56

30 października w siedzibie Katowickiego Holdingu Węglowego nastąpi podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie aktywizacji wdów i członków rodzin górników, którzy stracili życie w wypadkach przy pracy w kopalniach KHW.

Celem porozumienia jest ułatwienie osobom, które mogą być nim objęte, zakładania własnej działalności gospodarczej.
Odbywać się to ma dzięki niskooprocentowanemu kredytowi preferencyjnemu, jak też szkoleniu tych osób z zasad zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznesplanu, podstaw prowadzenia własnej rachunkowości i kontaktów z instytucjami finansowymi.

Katowicki Holding Węglowy SA odpowiadając na inicjatywę Fundacji Rodzin Górniczych, jako współorganizator daje na ten cel 1 milion złotych, który przeznaczony będzie na pokrycie różnic w oprocentowaniu kredytów.

Pieniądze zostaną przekazane Fundacji Rodzin Górniczych, która wspólnie z KHW będzie uczestniczyć w weryfikacji kandydatów, opiniowaniu projektów oraz ewentualnych umorzeń kredytów. Fundacja będzie prowadziła dokumentację tych spraw.

Spółka szkoleniowa zajmie się przeszkoleniem kandydatów z zakładania, prowadzenia działalności, pomoże im w opracowaniu biznesplanów. Natomiast Bank Spółdzielczy Silesia daje obsługę kredytowa, przeprowadzi szkolenia z podstaw korzystania z instrumentów finansowych.

- Mamy zidentyfikowanych ponad 100 rodzin, jako potencjalnie mogących skorzystać z tego rozwiązania - mówi Michał Mużelak, dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego KHW SA. - Kredyt 50 tys. złotych przeznaczony jest dla jednej osoby. Kwota może dojść do 75 tys. zł o ile osoba zainteresowana wniesie wkład w wysokości połowy przedsięwzięcia. Mówimy o wdowach, ewentualnie innym najbliższych członku rodziny. Oprocentowanie kredytu to 3 proc. w skali roku. Czas spłaty 5 lat z możliwością karencji w pierwszym roku. O ile działalność będzie utrzymana przez trzy lata i spłacone zostanie trzy czwarte kredytu, pozostała jedna czwarta będzie mogła zostać umorzona.

Nie wszyscy skorzystają, to dotyczy bowiem rodzin z wypadków, jakie nastąpiły podczas 19 lat istnienia Holdingu. Przyjęto też zasadę kolejności zgłoszenia. Na początek kwota na pewno wystarczy, później w miarę spłat kredytów, udzielane będą następne.

Ta inicjatywa KHW jest elementarnym poczuciem odpowiedzialności, chęcią dopomożenia tym, którzy zostali. A pomoc w zorganizowaniu życia zawodowego uzupełnia tę którą bezpośrednio udzielono w kopalniach, bądź przez Fundację.

Jest to również jeden z ważnych elementów działalności realizowany przez KHW SA w ramach CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP