KGHM zamierza obniżać koszty produkcji

KGHM zamierza obniżać koszty produkcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W związku z kryzysem finansowym na świecie i spadkiem cen miedzi KGHM Polska Miedź SA zamierza obniżyć koszty produkcji. Sposobem na to mają być m.in. dwa projekty inwestycyjne: budowa nowego pieca w Hucie Miedzi "Głogów" i budowa bloków parowo-gazowych w Polkowicach i Głogowie.

Prezes KGHM Mirosław Krutin powiedział w środę na konferencji prasowej, że dekoniunktura na rynku już dotyka firmy, dlatego spółka miedziowa wymaga zmian organizacyjnych.

- Cena miedzi spadła, odczuwamy duży problem z popytem na nasze produkty. (...) Dlatego nasza determinacja jest duża. Nie widzimy możliwości innej pomocy firmie, jak tylko przez zmiany - mówił Krutin.

Dlatego zarząd na październikowym posiedzeniu Rady Nadzorczej zwróci się o opinię w kwestii dwóch planowanych inwestycji. W Hucie Miedzi Głogów powstać ma tzw. piec zawiesinowy, który ma obniżyć koszty produkcji miedzi. Natomiast w Polkowicach i Głogowie planowana jest budowa dwóch bloków parowo-gazowych, dzięki którym KGHM ma być zdolny do wytwarzania 22 proc. potrzebnej mu energii. Oba projekty mają być realizowane przez 4 lata i będą kosztowały 2,5 mld zł.

Zarząd KGHM zamierza też doprowadzić do integracji kopalń: ZG Lubin, ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna. Projekt jest dyskutowany, natomiast sprzeciwiają mu się związki zawodowe działające w KGHM. W październiku zarząd zamierza dokładnie opracować koszty przedsięwzięcia i decyzję ostateczną przedstawi po konsultacjach m.in. z organizacjami związkowymi.

Zdaniem wiceprezesa Herberta Wirtha to nie jest tylko projekt "kosztowy", ale ma on dać przełom w firmie. Celem reorganizacji ma być m.in. bardziej elastyczne reagowanie kopalń na zamiany otoczenie. - Żeby np. z oddziału górniczego o gorszych parametrach częściowo wygasić wydobycie i przenieść na obszar o lepszych parametrach. Nam nie zabraknie siły do argumentowania i dyskusji o tym - powiedział Wirth.

Natomiast Krutin, zapytany czy oznacza to zwolnienia załogi, powiedział, że ma nadzieję iż nie, ale nikt dzisiaj nie powie tego na pewno. "W naszej strategii bardzo istotnym elementem jest zmiana technologii wydobycia rudy. Będzie się ona wiązała prawdopodobnie z tym, że ilość osób zatrudnionych będzie mniejsza, ale my nie mamy zamiaru bezpośrednio redukować zatrudnienia, my po prostu nie będziemy w przyszłości zatrudniać tyle osób" - mówił prezes.

Tymczasem 1 października związkowcy z KGHM ogłosili pogotowie strajkowe, a na 14-16 października zapowiedzieli przeprowadzenie referendum strajkowego. Domagają się m.in. wolnych sobót, ekwiwalentu za deputat węglowy, odpraw emerytalno-rentowych i nagród jubileuszowych, prawa do nagród z tytułu wypracowanego zysku, pensji wczasowych i finansowania wczasów profilaktyczno- leczniczych.

Dotychczasowe rozmowy przedstawicieli zarządu i związków zawodowych nie przyniosły efektów. Na bramie wjazdowej do siedziby KGHM wisi transparent z napisem "Pogotowie strajkowe" oraz flagi związkowe.

Zagrożenie strajkiem, zdaniem Krutina, jest bardzo realne. "To będzie miało też wymiar finansowy, bo jest to strata rzędu 20 mln dziennie, a to duże straty dla firmy. Strajk powoduje też zamieszanie, którego nikt nie chce, dlatego każda ze stron musi negocjować" - mówił prezes dodając, że KGHM nadal czeka na wyznaczenie mediatora do rozmów.

Krutin zapytany, czy w związku z sytuacją w firmie obawia się odwołania z funkcji prezesa, powiedział, że nie i nie wpływa to na jego decyzje. "Jestem menedżerem, który wygrał konkurs i muszę działać zgodnie z duchem biznesu i warunkami ekonomicznymi" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM zamierza obniżać koszty produkcji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!