KGHM może wydobywać węgiel

Bez zwiększenia produkcji węgla brunatnego zabraknie prądu. Mogłaby się tym zająć Polska Miedź, która ma dostęp do złóż szacowanych na 15 mld ton

Plany zagospodarowania złóż legnickich opracował już w kilku wariantach wrocławski Instytut Górnictwa Odkrywkowego Poltegor. - Jedna z wersji zakłada, że KGHM będzie za 20 lat powoli kończył wydobycie miedzi. Wówczas zagłębie miedziowe mogłoby zostać płynnie przekształcone w zagłębie węgla brunatnego, nie byłoby też problemu bezrobocia - tłumaczy w "Rzeczpopsolitej" prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Warunek jest jeden: decyzja rządu o uruchomieniu nowych odkrywek. Plany trafiły już do Ministerstwa Gospodarki. Eksperci szacują, że bez nowych odkrywek obecne złoża skończą się w 2020 r. Żeby w tym czasie działała kopalnia pod Legnicą, trzeba zacząć jej budowę już w przyszłym roku.

W planach złożonych w ministerstwie jest również projekt zagospodarowania drugiego potężnego złoża w Gubinie-Mostach szacowane na 4,5 mld ton.

Zdaniem specjalistów, którzy wczoraj brali udział w konferencji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Mysłowicach, węgiel brunatny jest dobrą alternatywą dla kamiennego. Jest tańszy i można również ograniczyć jego szkodliwy wpływ na środowisko, np. poprzez spalanie w czystym tlenie. Obecnie w Polsce z węgla brunatnego uzyskuje się 35 proc. energii - czytamy w "Rzeczpospolitej".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM może wydobywać węgiel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!