XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Katastrofa w Zofiówce. Ekstremalnie trudne warunki spowalniają akcję ratowniczą

Katastrofa w Zofiówce. Ekstremalnie trudne warunki spowalniają akcję ratowniczą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ratownicy, którzy starają się dotrzeć do trzech górników zaginionych po wstrząsie w kopalni Zofiówka, walczą z ekstremalnie trudnymi warunkami, które opóźniają akcję. Prześwity w których działają sięgają jedynie 70 cm, muszą ręcznie przebierać rumowisko. Pracują w tempie kilku metrów na godzinę. Kolejnych informacji należy spodziewać się we wtorek, ok. godz. 9.

  • W wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka, będącej częścią należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej tzw. połączonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju, zginęło dwóch górników, których ciała ratownicy wydobyli w niedzielę.
  • Dwaj inni, uratowani pracownicy, są w szpitalu, ich stan jest dobry.
  • Trzech górników wciąż znajduje się 900 metrów pod  ziemią 

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w poniedziałek po południu prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, w poniedziałek w kopalni Zofiówka pracowały łącznie 42 zastępy ratownicze; obecnie w akcji jest 21 zastępów. Ratownicy pracują w trudnych, ekstremalnych warunkach - postępy akcji są wolniejsze, niż wcześniej.

- Warunki są ekstremalnie trudne. W tej części prześwit jest w okolicach 70 cm. Trzeba ręcznie przebierać rumowisko. Czekamy na sprzęt z kamerą wziernikową, żeby zobaczyć co się dzieje w chodniku – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW wskazując, że jest to najtrudniejszy moment akcji ratowniczej od jej początku w sobotnie południe.

-  Na spenetrowanym do tej pory odcinku, nie udało się namierzyć nadajników radiowych - dodał

Akcja ratownicza prowadzona była tego dnia w dwóch wyrobiskach. Jedno to chodnik, w którym nastąpił zawał. Drugie to równoległy chodnik wentylacyjny - krzyżujący się z pierwszym wyrobiskiem mniej więcej w dwóch trzecich długości, na której zostało ono zniszczone. Chodnikiem wentylacyjnym w poniedziałek nad ranem udało się doprowadzić do rejonu skrzyżowania tzw. lutniociąg z powietrzem. Działają także bardziej wydajne wentylatory.

Dzięki temu poziom stężenia metanu w powietrzu spadł na tyle, że w poniedziałek po południu ratownicy docierali już bez aparatów do kończącego chodnik wentylacyjny skrzyżowania. Po przygotowaniu tej drogi, rozpoczęli penetrację chodnika w obu kierunkach.

W jedną stronę - w kierunku tzw. przodka - udało im się do popołudnia pokonać od skrzyżowania ok. 40 metrów (z ok. 140 m brakujących do przodka). W drugą stronę, w kierunku, z którego równocześnie próbują posuwać się od początku akcji (z drugiej strony zawaliska), przeszli od skrzyżowania ok. 70 metrów.

Jak mówił prezes JSW, ratownicy, przy użyciu Górniczego Lokalizacyjnego Odbiornika Pomiarowego o zasięgu do 25 metrów, starali się lokalizować lampy mogących znajdować się w zawalisku górników. Nie udało im się to ani z chodnika równoległego (położonego w odległości 19-25 m od zawaliska - na równoległym odcinku ok. 100 m), ani w penetrowanych odcinkach zawalonego chodnika od skrzyżowania.

W kolejnych godzinach ratownicy będą starali się pokonywać zasypane rejony chodnika i poszukiwać zaginionych w trzech kierunkach - w obu stronach od skrzyżowania z chodnikiem wentylacyjnym i od miejsca, od którego od początku prowadzono akcję.

Do pokonywania mają jednak teraz miejsca, gdzie prześwit wskutek tąpnięcia został ograniczony do ok. 0,7 metra, a w kierunku przodka nawet do 0,3 metra. To znacznie spowalnia tempo akcji. Tam, gdzie to możliwe, ratownicy będą korzystali z wideoendoskopów przemysłowych - z sondą o zasięgu do 15 metrów.

Prezes JSW zapowiedział w poniedziałek po południu, że kolejnych informacji z akcji należy spodziewać się we wtorek, ok. godz. 9.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katastrofa w Zofiówce. Ekstremalnie trudne warunki spowalniają akcję ratowniczą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!