PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kadra: powody braku podpisania porozumienia w KW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-01-2014 12:58
Kadra: powody braku podpisania porozumienia w KW
Fot. PTWP

16 stycznia Kadra podjęła decyzję o niepodpisywaniu porozumienia w Kompanii Węglowej. Kadra pokazuje analizę, której przedmiotem jest przedstawienie konsekwencji wdrożenia postanowień zaproponowanych przez zarząd KW.

Kadra wskazuje, że nie jest prawdą informacja głoszona przez niektóre media, że tylko ona nie podpisała Porozumienia. - Inni go również nie podpisali. Tylko my mieliśmy odwagę powiedzieć głośno to, o czym inni mówili tylko w kuluarach - napisano w oświadczeniu Kadry.
Kadra wskazuje: wróciliśmy do punktu wyjścia. Odrzucony został projekt programu, który zdaniem wszystkich związków nadawał się do kosza, tylko nikt nie miał odwagi powiedzieć tego głośno.

- Zamieściliśmy analizę prawną, pokazujemy, skąd takie nasze podejście do projektu porozumienia w KW - mówi portalowi wnp.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Kadry.

Kadra zamieściła - również na swej stronie internetowej - analizę, której przedmiotem jest przedstawienie konsekwencji wdrożenia postanowień zaproponowanych przez zarząd Kompanii Węglowej w przedstawionym projekcie porozumienia.

Kadra wskazuje, że Kompania w § 1 ust. 1 proponuje następujące brzmienie: „Pracownikom administracji nie będzie wypłacana dodatkowa nagroda roczna, tzw. 14-ta pensja, za lata 2014-2016 - na podstawie art. 91 Kodeksu pracy zawiesza się w tym okresie stosowanie § 8 Porozumienia z dnia 20 grudnia 2004 r. wraz z załącznikiem nr 5 do tego Porozumienia”. Kadra wskazuje, że ideą tego postanowienia jest zawieszenie wypłat dodatkowej nagrody rocznej tzw. 14-stki. Należy podnieść, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu na mocy którego Kompania Węglowa sugeruje przedmiotową zmianę, to jest ona obowiązana zawrzeć stosowne porozumienie z organizacją związkową, stąd też nie jest możliwe jednostronne wdrożenie sugerowanych zmian.

Dowodem na powyższy argument - zaznacza Kadra - jest treść wyroku Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 roku I PK 349/03.

2. W § 1 ust. 2 Kompania Węglowa proponuje rozwiązanie polegające na tym, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w okresie niewypłacania tzw. 14-stki ma pewność, że w okresie od 2014-2016 roku jego umowa nie zostanie wypowiedziana. Odnosząc się do kwestii nieobjęcia gwarancją zatrudnienia, w wyłączonym gronie znaleźliby się: pracownicy nabywający uprawnienia emerytalne, naruszający przepisy kodeksu pracy (brak doprecyzowania w szczególności których przepisów), tudzież przechodzących do nowego pracodawcy w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy. W szczególności to ostatnie rozwiązanie - wskazuje Kadra - budzi wyraźne kontrowersje, ponieważ wystarczy że pracodawca zmieni formę prowadzenia działalności gospodarczej (przykładowo, przekształci się w spółkę osobową typu komandytowo-akcyjnego, albo też dojdzie do przejęcia spółki Kompania Węglowa SA przez inny podmiot, wtedy proponowane zabezpieczenie interesów pracowników zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony nie będzie obowiązywać – tj. nie będzie nikogo dotyczyć).

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP