XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Już 1944 wypadki w kopalniach w tym roku

Już 1944 wypadki w kopalniach w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 1944 wypadków, w tym 18 ciężkich i 19 śmiertelnych, doszło od początku tego roku w polskim górnictwie - poinformowały w środę władze Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).

To około 6-proc. wzrost w porównaniu z ogólną liczbą wypadków górniczych w pierwszych ośmiu miesiącach 2006 r., kiedy to doszło do 1833 tego rodzaju zdarzeń.

Dane te obejmują wypadki nie tylko w kopalniach węgla oraz rud metali ale też i w zakładach wydobywających tzw. Kopaliny pospolite, jak np. piaskownie, żwirownie czy kamieniołomy.

Największy wzrost ogólnej liczby wypadków notowany jest wśród pracowników firm usługowych, prowadzących roboty na rzecz kopalń węgla kamiennego.

- Wypadkowość ogólna od kilku lat rośnie w skali 10 proc. rocznie. Jeśli policzymy wypadki w załogach własnych kopalń, to jest ich zdecydowanie mniej, bo na poziomie 2-3 proc., natomiast na te 10 proc. "pracują" przede wszystkim firmy usługowe. Te firmy, wykonujące usługi w kopalniach węgla kamiennego są elementem słabym i w dalszym ciągu nie są odpowiednio przygotowane do tej działalności - uważa wiceprezes WUG, Piotr Litwa.

Jako najczęstsze przyczyny wypadków eksperci WUG wskazują: brak skutecznej oceny i profilaktyki zwalczania zagrożeń naturalnych, stosowanie nieprawidłowych metod pracy, brak właściwego nadzoru nad robotami, nieprzestrzeganie regulaminów i instrukcji, zatrudnianie pracowników do obsługi maszyn nie posiadających wymaganych upoważnień, złą organizację robót oraz zły stan techniczny maszyn i urządzeń.

- Z wnikliwej analizy tych wypadków wynika, że ludzi gubi najczęściej rutyna, brak umiejętności oszacowania ryzyka i pośpiech. Zwłaszcza brak doświadczenia w ocenie ryzyka jest wynikiem luki pokoleniowej po likwidacji w latach 1996-97 szkolnictwa zawodowego i średniego, która teraz daje znać o sobie - ocenił prezes WUG Piotr Buchwald.

Od początku 2007 r. w kopalniach podziemnych doszło do kilkunastu tzw. niebezpiecznych zdarzeń - 5 tąpnięć, 10 pożarów, 3 zapaleń metanu i 1 zawału.

W całym 2006 r. w górnictwie doszło do 3 100 wypadków, w tym 27 ciężkich i 48 śmiertelnych. Liczba tych ostatnich była w ubiegłym roku szczególnie duża w wyniku tragedii w Kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 1944 wypadki w kopalniach w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!