Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jubileuszowy koncert Kompanii Węglowej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-02-2013 12:29

Z okazji obchodów jubileuszu dziesięciolecia funkcjonowania Kompanii Węglowej odbył się uroczysty koncert w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Na uroczystość przybyło wielu gości ze świata polityki, nauki i biznesu. Wśród nich między innymi Maria Pańczyk-Pozdziej, wicemarszałek senatu RP, Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, Zygmunt Łukaszczyk wojewoda śląski, Piotr Woźniak, główny geolog kraju, przedstawiciele obecnego zarządu oraz byłych zarządów Jubilatki.
Zgromadzonych gości przywitała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. Zaznaczyła na wstępie, że jubileusz zawsze jest okazją do wspomnień.

- Wielu z nas dziesięć lat temu wraz z powstaniem Kompanii Węglowej wierzyła w jej sukces - powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska - Jednak w 2003 roku nie był to dominujący pogląd. Dużo było obaw o przyszłość wielu zakładów wydobywczych. Balast zadłużenia przejętego po byłych spółkach węglowych, wynoszący blisko 4 miliardy złotych, mógł być tego uzasadnieniem. Dziś proces oddłużania dobiega końca. Kompania nie tylko spłaca stare zobowiązania, ale odprowadza średniorocznie z tytułu rozmaitych podatków i opłat do budżetu oraz innych instytucji prawie 4 miliardy złotych. Dla wielu śląskich gmin stanowią sporą część ich przychodów, które w terminie wpływają do samorządowej kasy.

Prezes KW przypomniała, że obecnie spółka jest największym pracodawcą w regionie i jednym z największych w Polsce.

- Trzeba przy tym pamiętać, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje co najmniej cztery w firmach okołogórniczych, w handlu i usługach - zaznaczyła Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Bez sprawdzania mogę powiedzieć, że nie ma takiej firmy w Polsce, która przyjęła w ostatnich 10 latach do pracy 25 tysięcy osób. Dzięki naszemu istnieniu reaktywowano działalność szkół górniczych. Ponad tysiącu absolwentom tych szkół gwarantujemy zatrudnienie w kopalniach spółki. Chętnych do pracy nie brakuje. Świadczy o tym ponad 30 tysięcy wniosków, które w ostatnich kilku latach zarejestrowano w działach kadr naszych zakładów wydobywczych.

Prezes Strzelec-Łobodzińska przytoczyła trochę liczb świadczących o skali działania spółki. I tak, ponad 30 proc. węgla kamiennego w Unii Europejskiej pochodzi z Kompanii Węglowej, w okresie ostatnich 10 lat kopalnie KW zdołały wydobyć niemal pół miliarda ton węgla, a do budżetu państwa w latach 2003-2012 z Kompanii wpłynęło prawie 17 mld zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP