Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jubileusz dwudziestolecia Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-09-2011 12:35

Od połowy lat 90. Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego coraz aktywniej uczestniczył w pracach organizacji międzynarodowych - mówił Krystian Zając, były szef związku.

W trakcie jubileuszowej konferencji, 22 września w Katowicach, Krystian Zając przypomniał historię związku, po uprzednim przywitaniu zgromadzonych gości przez przewodniczącego związku Mirosława Kugiela.
- Miałem zaszczyt kierowania Związkiem Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego od czasu jego utworzenia, przez prawie dziesięć lat - mówił Krystian Zając. - Dwadzieścia lat istnienia to dość długi okres w nowej rzeczywistości gospodarczo-politycznej Polski po 1989 roku. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej to jednak niewiele, zważywszy na fakt, iż organizacje pracodawców istnieją tam od ponad stu lat.

Krystian Zając nakreślił losy polskiego górnictwa po 1989 roku. Wspomniał między innymi o konfliktach na linii rząd-pracodawcy-górnicze związki zawodowe.

- Od połowy lat 90. Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego coraz aktywniej uczestniczył w pracach organizacji międzynarodowych - podkreślił Krystian Zając.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, życzył Związkowi Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego kolejnych owocnych dwudziestu lat.

- Teraz częściej spotykamy się przy stole, choć pamiętam, jak walczyliśmy po dwóch stronach barykady - mówił Wacław Czerkawski. - Te rozmowy są obecnie na innym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. To także zasługa kierownictwa resortu gospodarki, w tym pani dyrektor Departamentu Górnictwa Aleksandry Magaczewskiej, która jest takim dobrym duchem obrad. Pracodawcy też chyba zrozumieli, że jesteśmy skazani na dialog. Mam nadzieję, że przez następne dwadzieścia lat będziemy się spotykali, jedynie prowadząc dialog przy stole, a nie podczas demonstracji na ulicach - podsumował Wacław Czerkawski.

Z kolei Maksymilian Klank, były szef Kompanii Węglowej i były prezes Euracoalu, podkreślał, że każdy jubileusz oznacza sięganie do źródeł historii, ale przede wszystkim musi oznaczać patrzenie w przyszłość.

- Historia jest nauką dla przyszłości - zaznaczył Maksymilian Klank. - Umiejętność systematycznego dostosowywania się do zmieniających się warunków, uznanie środowiska, dla którego związek pracuje, podjęcie inicjatyw promujących górnictwo w otoczeniu społeczno-gospodarczym to niewątpliwie atuty związku, które pozwalają budować jego przyszłość - podsumował.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP