Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: związki nie zgadzają się z tym, co napisał im minister skarbu i chcą się z nim pilnie spotkać

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-05-2011 13:47
JSW: związki nie zgadzają się z tym, co napisał im minister skarbu i chcą się z nim pilnie spotkać

Związki z JSW otrzymały 25 maja pismo od ministra skarbu Aleksandra Grada - dowiedział się portal wnp.pl.

Minister skarbu Aleksander Grad przesłał do organizacji związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej pismo, które związkowcy otrzymali w środę 25 maja.
W piśmie tym minister Grad napisał, że - nawiązując do dotychczasowej korespondencji - chciałby jeszcze raz potwierdzić aktualność składanych zapewnień, co do kwestii akcji pracowniczych w JSW.

Jeżeli chodzi o problem zachowania władztwa korporacyjnego w JSW, to minister Grad podkreślił, że kwestie statutowe zapewniają takie władztwo Skarbowi Państwa.

Minister Grad napisał również, że prosi o traktowanie tych rozwiązań jako oficjalnych zobowiązań strony rządowej w tej sprawie. Ale z uwagi na brak wymogów prawnych - nie przewiduje zawierania porozumień w tym zakresie.

Wśród związkowców w JSW zawrzało. Według nich te porozumienia są konieczne.

Organizacje związkowe JSW, reprezentowane przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, w odpowiedzi na pismo ministra skarbu - przedstawiły swe stanowisko w tej sprawie.

Zdaniem związków zaprezentowane przez ministra Grada stanowisko, że brak jest wymogów prawnych do zawierania porozumień w tego typu sprawach - jest nie do zaakceptowania.

Związki podkreślają, że deklaracje składane przez resort skarbu, a dotyczące władztwa korporacyjnego, miały być sformalizowane w formie umowy społecznej, zawartej między ministrami skarbu, gospodarki i związkami zawodowymi JSW.

Umowa ta miała - zdaniem związków - potwierdzić intencje strony rządowej, szeroko przedstawiane w środkach masowego przekazu.

Związkowcy wskazują, że brak takiego sformalizowanego porozumienia stawia pod wielkim znakiem zapytania prawdziwość składanych deklaracji przez resort skarbu w perspektywie dłuższego funkcjonowania JSW.

Związki zaznaczają, że utrzymanie takiego stanowiska przez ministra Grada może uniemożliwić przeprowadzenie upublicznienia JSW.

Zdaniem związków - konieczność zawarcia takiej umowy wynika również pośrednio z obowiązującej strategii dla górnictwa.

W związku z powyższym, w celu uniknięcia nieporozumień, strona społeczna JSW wnosi o spotkanie w tej sprawie z ministrem Gradem w trybie pilnym.

W załączeniu związki przekazały ministrowi skarbu kopie pism skierowanych do strony rządowej w tej sprawie oraz wynik referendum przeprowadzonego w JSW.

- Uważamy, że takie porozumienie jest niezbędne, gdyż obawa powtórki scenariusza z Bogdanką w świetle samych tylko deklaracji ministra skarbu, jest jak najbardziej uzasadniona - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW. - W prospekcie emisyjnym utrzymanie kontroli państwa nad JSW jest określone czasowo. A zatem porozumienie w tej sprawie jest konieczne - podsumowuje Sławomir Kozłowski.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP