Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW: zarząd swoje, związki swoje - będzie gorąco

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
01-03-2012 11:09
JSW: zarząd swoje, związki swoje - będzie gorąco

W JSW konflikt na linii zarząd-związki zawodowe może eskalować, bo każda ze stron trzyma się swoich racji. W spółce może dojść do strajku ostrzegawczego.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wskazuje, że nie odbiera przywilejów pracownikom - ani nowym, ani obecnym.
Mimo że w nowych umowach o pracę nie ma bezpośredniego odniesienia do nazwy Karta Górnika, to podstawowy zawarty w niej przywilej (prawo do dodatku za staż pracy, czyli specjalnego wynagrodzenia z Karty Górnika) został utrzymany.

Zarząd zapewnia, że pracownicy zachowają prawo do Barbórki i 14-tej pensji, jak również do deputatu węglowego w okresie zatrudnienia na zasadach obowiązujących w spółce (ekwiwalent będzie wypłacany co miesiąc).

Zniknie jedynie świadczenie z tytułu jubileuszu. Nowy system wynagrodzeń zmierza - zdaniem zarządu - do „zwinięcia” licznych dodatków do pensji w ramach wyższej stawki płacy zasadniczej.

Dodatkowo nowi pracownicy będą mieli możliwość otrzymania premii motywacyjnej. Zasady wynagradzania będą bardziej przejrzyste i jednolite we wszystkich kopalniach JSW. Zarząd spółki wskazuje, że zasady dla nowych pracowników są w pełni zgodne z Kodeksem Pracy.

Zarząd spółki nie może się zgodzić na podwyższenie wynagrodzeń w wysokości zaproponowanej przez związki zawodowe. Pracownicy JSW są jednymi z najlepiej wynagradzanych w branży, otrzymali też 10-letnie gwarancje zatrudnienia i prawo do nieodpłatnych akcji, a firma dzieli się z nimi zyskiem poprzez nagrodę z zysku i wypłatę dywidendy.

Zarząd JSW wskazuje, że założenia do Planu Techniczno-Ekonomicznego na 2012 rok przedstawił organizacjom związkowym 4 października 2011 roku. Założenia te przewidywały, że wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie wynosił maksymalnie 2,8 proc., tj. na poziomie wskaźnika inflacji przyjętego przez rząd do ustawy budżetowej na rok 2012.

Zarząd JSW wskazuje również, że pracownicy spółki są jednymi z najlepiej wynagradzanych w branży wydobywczej. Zarząd podkreśla, że średnie wynagrodzenie w JSW w roku 2011 wyniosło 7505,39 zł brutto.

Według zarządu JSW - wprowadzając zmiany spółka nie łamie zapisów porozumienia ze stroną społeczną z 5 maja 2011 roku w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Wynikające z tego postanowienia zobowiązanie spółki do utrzymania dotychczasowego modelu wynagradzania pracowników dotyczy bowiem wyłącznie ówcześnie zatrudnionych pracowników, których zapowiedziane zmiany w żadnej mierze nie dotyczą.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP